Problémy Evropy s cenou plynu a elektřiny pokračují. Na volání po evropském řešení Evropská komise reagovala sadou doporučení, co mohou státy udělat. Důvodů, proč ceny vyletěly nahoru, je hned několik. Jednak rychlá obnova provozu po zrušení či zmírnění covidových opatření, dále velká poptávka po zemním plynu na světovém trhu, růst cen emisních povolenek a také nedostatek větru pro větrné elektrárny.
V těchto doporučeních se dle serveru Politico píše, že státy mohou snížit daně, a pokud to neporuší pravidla EU, poskytnout dočasnou podporu zasaženým odvětvím průmyslu. Nízkopříjmové domácnosti prý mohou dostat vouchery financované ze zisků z prodeje emisních povolenek a vlády jim mohou nechat odložit splácení. Dodejme, že snížení daní z energií se rovná výpadku příjmů na straně státu.
Brusel také po státech v EU chce lepší data o energetické chudobě a hodlá požádat Evropskou radu o doporučení ohledně sociálních dopadů přechodu na zelené zdroje energie. Bude také zkoumat možnost společného nákupu zemního plynu.
Co ovšem Brusel dle serveru udělat nechce, je reformovat trh s elektřinou, kde nejdražší zdroj určuje cenu pro celý trh. Tento trh dle Evropské komise funguje dobře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas