Drahé jídlo, samoživitelky v pasti. Je tu problém, který je třeba řešit

22.04.2020 18:52 | Zprávy

Jak se Klubu svobodných matek podařilo v krizi vybrat přes 300 tisíc na jídlo a léky pro děti? Stát teď suplují ještě v něčem jiném... Papriky skoro za 140 korun, a potravinová pomoc zrovna teď nefunguje? Anketa o dětském jídle přitom děsila už před pandemií, co až se zdraží o desítky procent. Nouzová situace republiky zřetelně vyplavuje i zahnilé problémy, jako nevymahatelnost výživného. Co by podle „silné samoživitelky“ rychle pomohlo?

Drahé jídlo, samoživitelky v pasti. Je tu problém, který je třeba řešit
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dítě s nápojem, ilustrační foto

Děsí mě, z čeho budu vařit

Papriky za 139 korun, květák za stovku, vepřová panenka 269 korun… „Jako opravdu si někdo koupí květák za 90 korun? Moc tomu nevěřím. Jablka 45 Kč/kg, kedlubna 20 Kč/ks…“ tak reagovala po svém nedělním nákupu jedna z maminek ve skupině Klubu svobodných matek. Současné ceny potravin, které se mají dle prognóz ještě zvýšit – hlavně v případě ovoce a zeleniny – i o desítky procent, ji děsí už teď.

Zelenina přitom patří mezi základní suroviny, které pro zajištění stravy svých dětí nakupují právě rodiče. „Taky jsem se zhrozila, když jsem ty ceny viděla. Byla jsem zvyklá denně kupovat aspoň něco. Teď budu ráda, když koupím aspoň 1× týdně. A to se ještě budu rozhodovat, zda ovoce, či zeleninu,“ svěřila své úvahy jedna z klubových expertek na zahajování konverzací Michaela. Zmíněná nezisková organizace, kterou založila jedna ze samoživitelek, přitom už v březnu v jistém slova smyslu předběhla stát, když vyhlásila program mimořádné pomoci na úhradu potravin a léků.

Jenže program v polovině dubna skončil. Zjišťovali jsme, zda se po návratu do školních lavic rozběhne aspoň projekt „Ovoce do škol“. Z pochopitelných důvodů nefungují ani projekty „Obědů do škol“. A omezená je bohužel rovněž činnost řady potravinových bank, každoroční potravinová sbírka 18. dubna byla zcela zrušena.

(S ohledem na neveřejnost skupiny Klubu svobodných matek jsou jména citujících samoživitelek anonymizována. Jejich autenticitu lze ověřit u autorky textu nebo u zakladatelky klubu Dany Pavlouskové. Pozn. red.)

Na ovoce si sáhlo jen každé čtvrté dítě... A po krizi?

Zakladatelka klubu Dana Pavlousková mimo jiné vycházela z toho, co zjistila z vlastního výzkumu, jehož výsledky zveřejnila v závěru roku 2018. Z nich tehdy vyplynulo, že „finanční situace umožňuje zařazovat pravidelně do jídelníčku ovoce a zeleninu jenom každé čtvrté matce samoživitelce. Čtvrtina tak činí jenom někdy a necelá pětina je do nákupu nezařazuje vůbec nebo pouze když jsou zlevněné,“ vyplynulo z  ankety, které se účastnilo 1154 respondentek z celé České republiky.

Pavlousková už v polovině března vytušila, co může nastat v takto nepředvídatelné situaci, která postihne i rodiny, které dosud fungovaly normálně. Obratem po uzavření škol vyhlásila zahájení výplaty 2tisícového příspěvku, určeného právě zejména na potraviny. „V první vlně našeho mimořádného finančního programu jsme rozdělili celkem 320 tisíc pro 160 rodin samoživitelů,“ prozradila.

Podotkla také, že citovaná čísla z průzkumu už dávno neplatí: „Obávám se, že aktuální situace uvedená čísla naprosto změnila, a to negativním směrem. V nedávném bleskovém průzkumu mezi téměř 10 tisíci matek samoživitelek jsme zjistili, že řada z nich má v důsledku trvající krize a jejich nemožnosti chodit do zaměstnání problémy kolikrát zajistit i základní potraviny.“


Na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen – už v březnu – působil růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly ceny zeleniny o 1,1 %, z čehož ceny brambor byly vyšší o 14,5 %. Ceny drůbeže byly vyšší o 1,8 %, jogurtů o 4,1 %, vepřového masa o 1,5 %, uzenin o 0,7 %, sýrů a tvarohů o 0,8 %, olejů a tuků o 1,0 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny vína o 5,6 %, piva o 2,5 % a tabákových výrobků o 0,4 %. Uvedl to v minulém týdnu Český statistický úřad. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 3,4 %: Ceny ve skupině mléko, sýry, vejce byly vyšší o 2,3 % (v únoru o 1,1 %) a ceny zeleniny byly vyšší o 6,4 % (v únoru o 2,9 %), přičemž ceny brambor přešly z poklesu o 6,7 % v únoru v růst o 1,2 % v březnu. Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde byly vyšší ceny vepřového masa o 22,1 %, uzenin o 14,0 %, ovoce o 16,2 % a cukru o 11,1 %.


Potravinovým bankám docházejí zásoby

Bohužel, v této krizové době přitom zrovna tzv. potravinové banky mají zhoršené fungování kvůli nemoci covid-19. Už poslední březnový den hlásily, že jsou zaveleny enormním počtem dotazů na telefonních linkách. „Potravinové banky v ČR nejsou schopny v současné situaci poskytovat potravinové balíčky pro jednotlivce. Potravinová pomoc je rozdávána ve spolupráci s obcemi, městy, městskými částmi a poskytovateli sociálních služeb. Prosíme, neobracejte se na potravinové banky s prosbami o tento typ pomoci, zahlcujete potřebné telefonní linky. I přesto, že je dostatek čerstvých potravin, žádná z potravinových bank už v tuto chvíli nemá lidské kapacity na tvorbu balíčků pro jednotlivce,“ vysvětlila na sociální síti Česká federace potravinových bank.

„V posledním měsíci jsme denně distribuovali desítky tun potravin. V mnohých městech a regionech jsme přijali a vydali až 10× více potravin než v loňském roce ve stejném období. Pomáhali jsme, kde to šlo. Pracovalo se 12 i 14 hodin denně, aby žádné jídlo nepřišlo nazmar a dostalo se k potřebným. Mnoho kolegů stráví při distribuci i část velikonočních svátků,“ zněl jarní vzkaz České federace potravinových bank, když hodnotila březen. Takto (VIDEO) vypadal například nedávný závoz „bankéřů“ pro charitu v Litovli při předání na hranici karantény.

Každoroční potravinová sbírka, která se měla konat v sobotu 18. dubna, byla zcela zrušena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Lucie Bartoš

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

17:29 Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro Pa…