„Jsem Adéla z Agrofertu, tedy ze společnosti, které se týká rezoluce, o níž budou europoslanci hlasovat v souvislosti se střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Naše firma nemá možnost se k tématu na poli Evropského parlamentu jakkoli vyjádřit, a to je škoda,“ říká žena v úvodu propagačního videa.
Cílem je představit europoslancům holding Agrofert a ukázat ho v příznivém světle. „Koncern funguje už 28 let a dává práci více než 31 tisícům lidí. Není to jediná firma, je to více než 200 společností a ty nežijí ani z dotací, ani ze státních zakázek. Živí je poctivá práce a drtivou většinu investic hradí z vlastní kapsy. Za posledních 10 let naše podniky do svého rozvoje věnovaly 103 miliardy korun, z toho pouhá 3 procenta tvořily dotace,“ tvrdí Adéla.
„Zlepšili jsme technologii, ekologii a zachránili jsme pracovní místa. Pokud jde o dotace související se zemědělskou půdou, na Agrofert jich připadá pouze 4 procenta, zbylých 96 procent zemědělských dotací čerpají ostatní zemědělské podniky,“ pokračuje s vysvětlováním, že Agrofert není většinovým příjemcem dotací v České republice.
Využití našla i dlouhodobá argumentace premiéra Babiše, podle níž byly splněny všechny české zákony. „Agrofert podniká podle práva a náš někdejší akcionář Andrej Babiš učinil vše, co po něm české zákony požadovaly. Zákony, které vytvořili jeho političtí oponenti. Pevně věříme v zachování svobodné hospodářské soutěže a také v nestrannost stále probíhajícího auditního řízení s Českou republikou,“ říká Adéla závěrem, ačkoliv audit již byl, podle slov europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), ukončen.
Jak upozorňuje server Aktuálně.cz, Agrofert také lobboval přímo u některých europoslanců, aby hlasovali proti rezoluci, která ze závěrů auditu vychází. Zprávu tak obdržel například Babišův dlouholetý kritik Daniel Freund. „Divím se; pokud nemají ŽÁDNÉ napojení na Babiše, proč po mě chtějí, abych hlasoval PROTI rezoluci?“ napsal německý europoslanec na Twitteru.
Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky to byl jen způsob, jak europoslancům přednést názor Agrofertu na celou věc. „Důvod je jednoduchý, v rámci auditu Evropské komise jsme nebyli nijak vyslyšeni a neměli jsme možnost se jakkoli vyjádřit. Poslance EP také chceme seznámit s naší společností a odkazujeme je na náš web, kde mohou najít bližší informace o Agrofertu – kdo jsme, co vyrábíme, kolik lidí zaměstnáváme, a že podnikáme zcela podle platných zákonů,“ prohlásil Hanzelka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma