Drsná přednáška ekonomky Švihlíkové: Já bych ty zahraniční firmy odsud nejradši vykopala...

28.06.2017 18:35 | Zprávy

REPORTÁŽ Žijeme v nejlepším z možných světů! Ne, tohle vyprávění už skončilo. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové přišel pocit obecné nejistoty, ve kterém jede celý svět a extrémně „ten tzv. Západ“. A jak dál? Teď se po čtvrtstoletí od převratu rozhodujeme. Co se týká ekonomiky, má také jasný plán, jak vše „překopat“. Sdělila i to, jak by naložila se zahraničními firmami: „Dbát na to, aby se zahraniční firmy tady chovaly jinak. Já bych je nejradši vykopala, kdyby to šlo.“

Drsná přednáška ekonomky Švihlíkové: Já bych ty zahraniční firmy odsud nejradši vykopala...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

„Je to už čtvrt století od tzv. převratu a slovo jistota rezonovalo v tom, že cesta, kterou jsme se vydali, je správná, má úspěchy a že to tak vlastně vidí všichni. Byla to vyprávěnka až do velmi nedávné doby,“ uvedla ekonomka Ilona Švihlíková na besedě v ostravském Klubu Atlantik.

Upozornila na vzývání všeho, co se povedlo, a podotkla: „Možná si pamatujete na slogany – žijeme v nejlepším z možných světů – což je propaganda non plus ultra, která okamžitě znehybňuje jakoukoli kritiku. Takovými slogany by vás umlátil někdo po hlavě.“ V roce 2008 došlo ale k vypuknutí recese a pak přišla zpětná vlna, která i nás donutila podívat se, co se ve skutečnosti odehrálo. Pocit jistoty tak začal postupně mizet. Musel, protože ho ztratily i země, které jsme se snažili neúspěšně kopírovat. Situace vyvolala otázky, jak transformace doopravdy dopadla, jaké jsou naše mzdy a podobně.

„My jsme se najednou po dlouhodobém ujišťování ocitli v období nejistoty. Nejsme v tom sami, je v tom celý svět, ale extrémně silně je v tom celý ten tzv. Západ. Jim také skončilo jedno velké povídání a ještě jedno jim končí. Proces je hrozně bolestivý. Končí povídání o tom, že každá generace se nutně bude mít lépe než ta předchozí. To byl poválečný konsensus, který do značné míry společnosti držel pohromadě. Není náhodou, že první, kde se ‚rozpadl‘, byly Spojené státy,“ uvedla také Švihlíková s odkazem na skutečnost, že se nahoru derou kandidáti, kteří jsou netradiční a dokážou uspět. Právě to naznačuje pohyby ve společnosti.

K nám, na jakousi „periferii“ Západu, se dostávají později, ale jsme součástí zpětné odrazové vlny. „Pocit nejistoty, který vede k urgentní potřebě změny, vytváří obrovské vlnobití na politické scéně,“ dodala. A opět připomněla situaci, kdy se všichni domnívali, že v amerických volbách vyhraje Clintonová a s Trumpem zamete jako s hadrem.

Pak připomněla Brexit, pozici Corbyna a Mélenchona.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 37


Osobnost měsíce

Petr Sadovský

  • ANO 2011
  • poslanec
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…