Dubček, je pro Slováky totéž jako pro Čechy Havel, uvedl velvyslanec

07.11.2019 17:15 | Zprávy

Alexander Dubček byl nejznámějším Slovákem v zahraničí, kdyby nezemřel, stal by se jistě prvním slovenským prezidentem. Řekl to dnes slovenský velvyslanec Peter Weiss u památníku na 88. kilometru dálnice D1 u Humpolce, kde v září 1992 havarovalo Dubčekovo auto, napsala ČTK.

Dubček, je pro Slováky totéž jako pro Čechy Havel, uvedl velvyslanec
Foto: commons.wikimedia.org
Popisek: Alexander Dubček v srpnu roku 1968

Dubček na následky zranění zemřel 7. listopadu 1992 v pražské nemocnici na Homolce.

Podle Weisse byl Dubček nejen výraznou osobností, ale i nadějí na změnu v roce 1968 a v době revoluce z listopadu 1989. To, co je pro Čechy Václav Havel, je pro Slováky Alexander Dubček, řekl Weiss. S Dubčekem ho pojilo osobní přátelství. Byl podle něho aktivní i poté, co musel po roce 1968 opustit politický život. Velkého uznání dosáhl v zahraničí, především v Itálii.

Dubček se narodil 27. listopadu 1921 v obci Uhrovec nedaleko Topoľčan. Většinu mládí prožil v Sovětském svazu, kam odešel spolu se svými rodiči. Na Slovensko se vrátil v roce 1938 a nedlouho poté vstoupil do komunistické strany. V jejích strukturách postupoval, v roce 1963 byl zvolen členem předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) a prvním tajemníkem téhož orgánu v Komunistické straně Slovenska a v lednu 1968 se stal prvním tajemníkem ÚV KSČ.

V roce 1968 ztělesňoval snahu o reformu režimu v Československu. Po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy byl Dubček spolu s dalšími členy vedení KSČ internován v Moskvě, kde pod nátlakem podepsal protokol stvrzující okupaci. Právě tato skutečnost se stala základem Dubčekova rozporuplného hodnocení. Zatímco pro jedny zůstal hrdinou boje za svobodu, demokracii a humanismus, jiní mu dodnes vyčítají slabost a nerozhodnost. Po vojenské intervenci byl Dubček postupně sesazen z funkcí, jako hlavní symbol takzvaného pražského jara musel odejít z veřejného života. Znovu ho do něj vrátily až 30 let staré události spojené s pádem komunistického režimu.

Držitel řady domácích i mezinárodních ocenění byl v lednu 2003 vyznamenán prezidentem Václavem Havlem Řádem Bílého lva I. třídy in memoriam.

Pomník u dálnice stojí od roku 1998. Má podobu žulové desky s reliéfem Dubčekovy hlavy. Autory památníku jsou Karol Graniec a Dubčekův velký přítel Theodor Baník. Na jeho vybudování přispěla i univerzita v Bologni, kde Dubček získal čestný doktorát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…