Ministerstvo zahraničí USA, vedené Marcem Rubiem, zavedlo politiku „jedné vlajky“, která předepisuje, že na amerických základnách, jak v USA, tak v zahraničí, smí být vyvěšována pouze oficiální vlajka Spojených států amerických, což fakticky zakazuje vyvěšování vlajek spojených s levicovými hnutími, jako jsou duhové vlajky Pride spojené s LGBTQ+ hnutím a vlajky Black Lives Matter, píše server Newsweek. Nový ministr zahraničí, floridský senátor Marco Rubio, byl v úterý jednomyslně ustanoven na tento post.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
Vlajky, které jsou nadále povoleny vedle „hvězd a pruhů“, zahrnují vlajku válečných zajatců a nezvěstných v boji (POW/MIA) a nově zavedenou vlajku pro neprávem zadržené osoby. Ty jsou i nadále oficiálně uznávány jako národní symboly.
„Počínaje okamžitou platností je povoleno vyvěšovat nebo zobrazovat v amerických zařízeních, domácích i zahraničních, pouze vlajku Spojených států amerických a uvádět ji v americkém vládním obsahu,“ uvádí se v příkazu. „Vlajka Spojených států amerických sjednotila všechny Američany pod univerzálními principy spravedlnosti, svobody a demokracie. Tyto hodnoty, které jsou základem naší velké země, sdílejí všichni američtí občané v minulosti i současnosti.“
Každý zaměstnanec ministerstva zahraničí, který novou politiku poruší, podle deníku The Washington Free Beacon disponujícího kopií příkazu ministerstva zahraničí, „bude čelit disciplinárnímu opatření, včetně ukončení pracovního poměru nebo smlouvy, nebo přeřazení do své domovské agentury“.
Vlajky značící podporu hnutí LGBTQ+ byly často vyvěšeny na vládních budovách během administrativy prezidenta Joea Bidena. Bývalý prezident USA čelil kritice za vyvěšení vlajky Pride před Bílým domem během oslav tzv. měsíce hrdosti v roce 2023, a kritice za únik memoranda z roku 2021, které americké ambasády povzbuzovalo k vyvěšení vlajek Black Lives Matter při výročí údajné vraždy George Floyda, popisují Fox News.
Duhové vlajky Pride byly poprvé vyvěšeny na velvyslanectvích USA za Obamovy administrativy a později byly zakázány za Trumpovy administrativy v roce 2019. Bidenova administrativa tuto praxi obnovila v roce 2021, ale nakonec byly vlajky Pride opět zakázány vyvěšovat před velvyslanectvími USA v březnu 2024 jako součást výdajového balíčku v hodnotě 1,2 bilionu dolarů, který Biden podepsal.
V den své inaugurace Trump také nařídil, aby v ten den byla americká státní vlajka vyvěšena na Bílém domě, na všech veřejných budovách a pozemcích, na všech vojenských základnách a námořních stanicích a na všech námořních lodích v působnosti federální vlády. Vedle toho měla být vlajka vyvěšena také na všech zahraničních diplomatických misích USA, včetně ambasád a konzulárních úřadů. To bylo také stanoveno v souvislosti s tím, že po dni inaugurace se vlajka vrátí na poloviční výšku žerdi, dokud neskončí třicetidenní období smutku za bývalého prezidenta Jimmyho Cartera, který zemřel 29. prosince 2024.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.