"Blokační paragraf je velká komplikace pro rozvoj desítek a stovek měst a obcí v České republice napříč kraji," uvedl Hašek. Připomněl však, že sociální demokracie s církevními restitucemi v předložené podobě nesouhlasí. "Politický názor mé politické strany je obecně znám," dodal. Hejtmanskému sboru ale podle něj nyní nepřísluší hodnotit podobu vyrovnání.
Majetek, který je nyní v držení krajů, církvím podle Duky vydáván nebude. "Povinnost odškodnění na sebe vzal pouze stát, Česká republika," uvedl Duka. Majetek, který přešel od státu do rukou jiných vlastníků včetně samospráv, jim tak zůstane i v budoucnosti.
Dohodu mezi státem a církvemi označil Duka za dobrý kompromis. "Jistěže si může někdo představit i jiné řešení. Toto řešení je výsledkem jednání, kde každý musel ustoupit ze svého hlediska a každý se musel snažit o maximální porozumění s druhým," uvedl Duka. Každoroční výnos státu z bývalého církevního majetku je podle Duky 4,5 miliardy korun, církve a náboženské společnosti přitom prý z rozpočtu dostávají 1,5 miliardy. Žádný občan tak podle Duky nyní nemůže říci, že ze svých daní platí církve.
Podle vládního návrhu, který vychází z loňské dohody tří vládních stran a 17 českých církví, vyplatí stát v rámci církevních restitucí od roku 2013 v následujících třiceti letech nejméně 59 miliard korun. Částka se kvůli inflaci může vyšplhat na 78,9 až 96,24 miliardy korun. Církve také dostanou zpět 56 procent nemovitého majetku, o který přišly za minulého režimu, a to v hodnotě okolo 75 miliard. Cílem majetkového vyrovnání je také ukončení státního financování církví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk