Duka je zvedl ze židle slovy o umlčované většině. Feministické křesťanky nyní znovu promluvily

25.12.2017 12:48 | Zprávy

Zástupkyně skupiny feministických křesťanek RFK, známé vyjadřovaným nesouhlasem s Dukovým politickým směřováním a konzervativními tendencemi v církvi, otevřeně promluvily v rozhovoru pro Právo. Tři zástupkyně názorového směřování, které nechtěly vystupovat pod celými jmény, řekly upřímně, co si myslí o papežovi Františkovi či zdůvodnily jejich postoj.

Duka je zvedl ze židle slovy o umlčované většině. Feministické křesťanky nyní znovu promluvily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

„Uvědomily jsme si, že ženský hlas prakticky není v církevním prostředí slyšet a taky že jeho společnou artikulací získáváme určitou sílu,“ vysvětlila jedna ze zástupkyň křesťanského feminismu, co je svedlo dohromady. Mají za sebou otevřené dopisy kardinálu Dukovi. Například ohledně jeho sloužení mše v Lánech a pochodu pro život. Později na Klinice se setkaly jako křesťanky, které se pohybují na levicové scéně. Skupina feministických křesťanek RFK se hlásí ke kombinaci dvou tradic - křesťanství a feminismu.

Podle nich by se nemělo zapomínat, že církev disponuje mocenským prvkem, měla by tak podléhat kritice. Kriticky se vymezují například na její zbytnělou hierarchii, která by podle nich mohla více vycházet z místních společenství. „Nepřítomnost žen v roli kněžích znamená jejich nepřítomnost tam, kde by mohly o něčem rozhodovat,“ vysvětlila jedna z feministek.

Silnou roli konzervatismu v české katolické církvi pak vysvětlují tím, že jsou patrné tendence využívat spiritualitu k podpoře vládnoucích struktur a kastrovat ji tím. „To jde ovšem proti bibli, zejména Ježíšova zvěst, která by měla být ústřední, taková jednoduše není. Není konzervující ani konzervativní!,“ uvedla v rozhovoru pro Právo zástupkyně skupiny. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…