Jed známý pod označením novičok vyvíjeli vědci v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Výzkum, který byl s vývojem spojen, probíhal v přísném utajení. Informace o něm vynesli např. sovětští vědci, kteří emigrovali na Západ. Miloslav Pouzar, docent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, upozorňuje, že dnes dostupné informace o novičoku jsou stále velmi teoretické. Je sice pravda, že chemické vzorce látek, ze kterých lze novičok vyrobit, jsou dostupné na internetu, ale to ještě neznamená, že by výrobu tohoto smrtelně nebezpečného jedu zvládl kdejaký středoškolský student.
„Přísady novičoku jsou už samy o sobě vysoce nebezpečné. Výsledek jejich smísení nebezpečnost ještě několikrát zvyšuje. Sloučeniny, ze kterých novičok vzniká, jsou dokonce podobné chemickým vzorcům pesticidů – látkám na hubení hmyzu,“ doplňuje server.
Přesné složení jedu však není známé, a proto v české legislativě není uveden na seznamu zakázaných látek. Teoreticky je tedy možné vyrobit novičok v naší zemi legálně. „Když vyrobím látku, která není v tomto seznamu, a neprokážou mi, že to chci masově použít pro bojové účely, vyrobit ji smím,“ anonymně konstatoval český toxikolog.
Pod podmínkou anonymity také vědci připouštějí, že kdysi na našem území mohla probíhat výroba novičoku. Opět v přísně utajeném režimu. K útoku na dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii nemusela být použita úplně čerstvá látka. Smrtelně nebezpečný jed lze skladovat a použít později. Čistě teoreticky tak plyn mohl pocházet z Česka, respektive z Československa, což naznačovali i Rusové, když zpochybňovali prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, že v útoku na Skripala má prsty Rusko.
Česká vláda však ruské nařčení opakovaně odmítla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp