Zoo Ostrava: Dorazila nová samice lva indického

05.04.2025 16:14 | Tisková zpráva

Včera odpoledne byla do zoo přivezena mladá samice lva indického původem ze Švédska. Po aklimatizaci by se měla stát partnerkou dvanáctiletého samce. Jedná se o významný milník v chovu těchto vzácných koček a doufáme, že se konečně podaří lvy v Ostravě rozmnožit. Než se lvice zabydlí, bude dočasně uzavřen pavilon Indické šelmy a případně i bezprostřední okolí venkovních výběhů lvů.

Zoo Ostrava: Dorazila nová samice lva indického
Foto: ZOO Ostrava
Popisek: Zoo Ostrava

Nová samice lva indického byla do Zoo Ostrava dovezena z Parken Zoo Eskilstuna ve Švédsku, kde se v roce 2020 i narodila. Dovoz mladé lvice znamená významný milník pro další chov lvů indických v ostravské zoo. Samec, který aktuálně v zoo pobývá, má 12 let. Jedná se o velmi klidné a sebevědomé zvíře, u kterého víme, že se umí správně chovat ke lvici. V minulosti měl možnost samice pářit, ale koťata se z těchto spojení nikdy nenarodila. Také proto je samec geneticky velmi cenný. V říjnu loňského roku proběhlo vyšetření samce, které potvrdilo, že je plodný. V rámci toho mu bylo odebráno také sperma pro budoucí možné použití k umělému oplodnění. Příjezd mladé samice je velkým příslibem do budoucna. Jakmile si zvykne na nové prostředí, budeme se pokoušet o spojení. Věříme, že se následně podaří i úspěšný odchov. Nechceme ale nic uspěchat. Samici nechávají potřebný klid, aby se mohla dostatečně sžít s novým prostředím, a proto je dočasně uzavřen pavilon Indické šelmy a případně i chodník kolem venkovních výběhů lvů.

Lvi indičtí jsou v Evropě chováni v 39 institucích v počtu 115 zvířat. Populace ovšem významně stárne. Proto také v rámci Evropského ex situ programu (EEP) probíhají snahy o maximalizaci reprodukce, abychom o tyto kočkovité šelmy v Evropě nepřišli. Probíhá také screening plodnosti jednotlivých zvířat, což pomáhá při sestavování nových párů/skupin, u kterých je tak velká šance na úspěšné rozmnožení.

Lev indický (Panthera leo persica) je ohroženým poddruhem lva a zároveň jediným, který se vyskytuje na asijském kontinentě. Na rozdíl od afrických lvů žijí indičtí lvi v odlišném sociálním uspořádání – samci jsou často samotáři nebo vytvářejí volná společenství se 2–3 samicemi, smečky tvoří lvice. Lví samci tak většinou i pravidelně loví. Proto také v zoologických zahradách nejlépe fungují páry, a ne početnější skupiny, jako u jejich afrických příbuzných. Dříve zasahoval areál rozšíření lva indického až do jihovýchodní Evropy (Řecko). Dnes se vyskytuje pouze v Národním parku Gir a v jeho blízkém okolí v západoindickém státě Gudžarát. Ten je na „své“ lvy patřičně hrdý, jsou symbolem státu. Z toho důvodu je problematické potenciální přemístění lvů na jiné lokality, což činí divokou populaci, která dnes čítá zhruba 670 jedinců, velmi zranitelnou (riziko požáru, epidemie ad.). Evropské zoologické zahrady včetně ostravské proto usilují prostřednictvím záchovného programu o jeho záchranu před úplným vymizením z planety.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zoo Liberec: DIVIZNA sbližuje děti s přírodou již 25 let

7:16 Zoo Liberec: DIVIZNA sbližuje děti s přírodou již 25 let

Středisko ekologické výchovy při Zoo Liberec – SEV DIVIZNA Liberec slaví čtvrtstoletí od svého založ…