Příspěvek státu bude činit 70 procent z předchozí čisté mzdy, přičemž maximální možná částka je na úrovni průměrné národní mzdy,“ prozradila Schillerová. Program kurzarbeit bude možné využívat po dobu až 12 měsíců. Program bude možné využít už ve chvíli, kdy zaměstnanci budou zůstávat doma i jen jeden den v týdnu.
Zdravotní pojištění se i v časech kurzarbeitu bude platit v plné výši. Třetinu bude platit zaměstnanec, dvě třetiny zaměstnavatel. Odvody na sociální pojištění se sníží. Jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel, tak stát ponesou určitou míru nákladů.
O kurzarbeit budou moct požádat jen firmy se sídlem v Česku, které zde zároveň platí daně.
„Budu upřímná. Je to krvavý kompromis. Pro MPSV bylo důležité ochránit zaměstnance. To se nám podařilo,“ uvedla Maláčová před kamerami ČT. Zákon ve stavu legislativní nouze zamíří do Poslanecké sněmovny. Ve Sněmovně i v Senátu prý Maláčová očekává racionální diskusi k zákonu. „Chceme, aby kurzarbeit byl maximálně jednoduchý a uživatelsky příjemný,“ zdůraznila šéfka MPSV.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp