Horní komora poté pokračovala v projednávání novely ve standardním režimu. Řada senátorů připravila v novele změny, někteří navrhli její zamítnutí.
Přijetí novely navrhoval za senátory ODS Tomáš Jirsa. Podle něj senát o předloze nyní nemůže svobodně rozhodnout, neboť Rekonstrukce státu „vydírá“ senátory tím, že zveřejní jejich rozhodnutí na billboardech, pokud plošné výjimky umožní. Stěžovali si na to i senátoři jiných stran. Jirsa v této souvislosti zmínil možnost trestního oznámení.
Proti rychlému přijetí se jménem své frakce postavil předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník. Právě Starostové patřili k těm, kdo za vznikem registru smluv stáli a kteří by rádi plošné výjimky pro státní a obecní firmy z novely odstranili. Michael Canov z klubu Starostů navrhl zamítnutí novely, byl by ovšem ochoten případně podpořit zrušení celého zákona. Označil za nemravné, že současný zákon dává výjimku parlamentu.
KDU-ČSL podpořila zachování výjimky pouze pro národní podnik Budějovický Budvar v souladu s původní poslaneckou předlohou. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha normu označil za „paskvil, který brání v mnoha odvětvích normálnímu životu i řádné hospodářské soutěži“. Podle Radko Martínka (ČSSD) původní zákon i jeho novela odporují pravidlům ochrany veřejné soutěže a jsou protiústavní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp