Důvěra v EU se podle Eurobarometru zvyšuje. Jak jsou na tom Češi?

14.06.2018 16:03 | Zprávy

Důvěra obyvatel zemí Evropské unie v současnou osmadvacítku se zvyšuje, většina Evropanů také považuje současnou hospodářskou situaci za dobrou a jsou optimističtí, pokud jde o budoucnost. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Eurobarometr, jehož výsledky byly dnes zveřejněny. Informuje o tom ČTK.

Důvěra v EU se podle Eurobarometru zvyšuje. Jak jsou na tom Češi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Češi patří v těchto statistikách ke skeptičtějším národům, více než polovina dotazovaných Evropské unii spíše nedůvěřuje.

„Stále více občanů má pocit, že profitují z hlavních politik Unie, a dvě třetiny Evropanů prosazují silnou EU, pokud jde o obchod,“ uvedla Evropská komise v tiskové zprávě k novému Eurobarometru. „Kromě toho většina Evropanů vnímá EU pozitivně a podíl lidí, kteří si myslí, že jejich hlas má váhu, dosáhl své nejvyšší úrovně od roku 2004,“ dodala.

Průzkum se konal ve dnech 17. až 28. března. V členských státech EU a kandidátských zemích bylo osloveno celkem 33 130 lidí.

Jak z průzkumu vyplynulo, důvěra v Evropskou unii je na vzestupu (42 procent) a nachází se na nejvyšší úrovni od podzimu 2010. Asi 48 procent dotázaných Unii nedůvěřuje a deset procent uvedlo, že neví. V České republice 37 procent dotazovaných EU důvěřuje, 56 procent nedůvěřuje a sedm procent neví. Největší důvěra v Evropskou unii je pak v Litvě (66 procent), Portugalsku (57 procent) a Dánsku (57 procent).

Od loňského podzimu se důvěra v EU zvýšila v 19 zemích, zejména v Portugalsku a ve Slovinsku, zatímco v šesti zemích se snížila, hlavně v Belgii, Maďarsku a na Slovensku.

Důvěra v Evropskou unii zůstává rovněž vyšší než důvěra v národní vlády nebo parlamenty. Asi 42 procent Evropanů důvěřuje evropskému bloku, zatímco parlamentu a vládě své země důvěřuje pouze 34 procent dotázaných. V České republice důvěřuje vládě 28 procent dotazovaných a národnímu parlamentu 19 procent respondentů.

Průzkum se také Evropanů dotazoval na jejich obavy v současné době. Jak se dotazovaní vyjádřili, za hlavní problém, kterému EU nyní čelí, považují přistěhovalectví (38 procent). Následuje terorismus (29 procent), s odstupem pak hospodářská situace (18 procent), stav veřejných financí v členských státech (17 procent) a nezaměstnanost (14 procent).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Co chcete udělat pro dostpunost bydlení na celstotátní úrovni?

Pořád se oháníte úspěchy v Praze, ale vždyť ani zde jste ten problém nedokázali vyřešit? A taky by mě zajímalo, jak zrovna vy chcete bojovat s korupcí, když sám máte máslo na hlavě - viz vaše odměny, které jste přijímal neoprávněně od městské firmy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

20:49 Obrovské škody v EU. A bude hůř. Šichtařová řekla, co se chystá

Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před úpadkem konkurenceschopnosti Evropy, způsobeným ideologií ES…