Primátor města Liberec Jaroslav Zámečník nařídil na magistrátu mimořádnou kontrolu veřejných zakázek. Ta by se měla zaměřit především na stíhaného úředníka Lukáše Hýbnera, který od svého nástupu v květnu 2020 stihl zadat nepřímo a bez soutěže až 2 000 malých zakázek.
Nejproblematičtější by mohla být zakázka na připravovaný tendr na rekonstrukci plaveckého bazénu.
Kromě interní kontroly by si měl Liberec zadat i externí audit na oboru majetkové správy. Primátor Zámečník požádal také o spolupráci organizaci Transparency International.
Pro vedoucího odboru správy veřejného majetku Hýblera v minulém tádnu přišli detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policie za korupci v této kauze celkem stíhá šest lidí. U Hýbnera soud rozhodl o uvalení vazby a jeho post už na magistrátu zaujala jiná úřednice.
Primátor Zámečník uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o cokoliv jiného než o individuální selhání, a odmítl tak spekulace o systémové korupci.
Trestnímu stíhání však čelí i bývalý primátorův náměstek Petr Židek. Do vedení Liberce byl zvolen za ODS. Strana mu minulý týden pozastavila jeho členství, ačkoliv je stíhán na svobodě. Židek je podezřelý z trestné činnosti korupčního charakteru, spojené se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro libereckou stavební firmu Syner Group.
Občanská demokratická strana v Liberci měla na stavební firmu Syner kontakty dlouhodobě. Jeden z jejích bývalých primátorů přešel na radnici přímo z manažerské funkce v Syneru.
Podle Zelených je ovšem reakce vedení města Liberce na korupční kauzu nedostatečná a požadují odstoupení primátora Zámečníka. „U všech rozhodnutí, který zkorumpovaný exnáměstek Židek ve vedení města manipuloval, mu asistovali jeho koaliční partneři. Zamést celou záležitost pod koberec jakožto selhání jednotlivce tak není namístě,“ stojí v tiskové zprávě z 22. dubna.
Zelení připomněli kauzy, o kterých se mluví v souvislosti s Židkovou korupční kauzou. Jedná se podle nich zejména o miliardové rekonstrukce libereckého bazénu, směnu pozemků města se společností Syner, poskytnutí bezprecedentní covidové podpory dceřiné společnosti Syneru spravující liberecký Sportpark a zdržování developerských projektů konkurujících záměrům Syneru.
Zelení zdůrazňují, že všechny tyto záležitosti pomáhal zařídit Petr Židek za úplatu od šéfa Syneru Petra Syrovátka.
„Pověst liberecké ODS, Petra Židka a jejich vazby na společnost Syner byly v Liberci dlouhé roky všeobecně známou věcí. Je tak těžko pochopitelné, že primátor Zámečník Petra Židka i přesto dvakrát přizval do koalice,“ uvedla komunální politička Zelených Zuzana Kocumová.
Podle zastupitelů za Liberec otevřený lidem tak musí primátor Zámečník z této situace vyvodit osobní odpovědnost vzhledem k jeho projevené naivitě a hlouposti či poslušnosti „zákulisním hráčům“.
„Oboje představuje zásadní politické selhání. Toto selhání je navíc zesíleno současným postupem, kdy není schopný na aktuální krizi adekvátně reagovat,“ doplnil předseda zastupitelského klubu Liberec otevřený lidem, Jindřich Felcman.
Zastupitelský klub Liberce otevřeného lidem v dopise jmenoval pět konkrétních kroků, které měly být primátorem provedeny.
V reakci na zjištění, že právní firma a odborníci zapojení do výběrového řízení na stavebního dodavatele bazénu byli najati na pokyn Petra Syrovátka, by měla být okamžitě ukončena jejich spolupráce. Taktéž měl být zaveden zákaz přímého zadávání zakázek na technický dozor staveb úředníky či členy rady města. Nově by tyto zakázky měly být zadávány náhodným výběrem, aby se předešlo podezření, že osoby vykonávající dozor spolupracují se stavebními firmami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.