Zásadní rozhodnutí učinil Andrej Babiš podle svých slov ve čtvrtek 1. září 2011 pozdě večer. Důvodem mělo být zhlédnutí pořadu Před půlnocí – kde byl hostem někdejší prezident Václav Klaus, jenž chválil premiéra Petra Nečase či Věci veřejné Víta Bárty. Hovořil o nich jako o obohacení politiky.
„Rozhodl jsem se, že s tím musím něco udělat,“ podotkl Babiš s tím, že nechtěl akceptovat řeči, kterými nás Klaus krmil posledních dvacet let. Krátce po tomto Klausově rozhovoru však Babiš poskytl rozhovor Hospodářským novinářm a vylučoval, že by chtěl kandidovat on sám.
„Do politiky nepůjdu. Nemám pro to předpoklady, jsem diskvalifikovaný,“ uvedl tehdy Babiš, jenž v té době také hovořil o tom, že je původem Slovák a je bývalý člen KSČ. „Jsem takový ten prospěchář starého režimu, který do strany vlezl, aby mohl cestovat do zahraničí, nejsem asi historicky morální ideál,“ říkal tehdy Babiš a odmítal prodávat kvůli politice Agrofert.
Nejprve vzniklo občanské družení Akce nespokojených občanů, po prezidentské volbě v roce 2013 si už Babiš najal PR specialisty či velké agentury na pomoc. „Ještě v červnu 2013 Babišovu hnutí průzkumy přisuzovaly jen dvě procenta hlasů a prakticky nulové šance dostat se do Parlamentu, na podzim už v předčasných volbách skončilo těsně druhé za ČSSD Bohuslava Sobotky a vstoupilo s ní a s lidovci (v čele s tandemem Pavel Bělobrádek – Marian Jurečka) do vlády,“ zmiňuje MF Dnes, jak se následně Babišovo hnutí stalo hegemonem české politické scény, jak vítězilo v jedněch volbách za druhými.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.