Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, komisařky Marianna Thyssenová, Věra Jourová a Corina Creţu a komisař Johannes Hahn vydali společné prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů.
„Nejenže romské komunity trpí kvůli předsudkům, diskriminaci a marginalizaci, velmi často nemají ani přístup k základnímu zajištění, jako je čistá voda, hygienická zařízení a potraviny. 80 % Romů je ohroženo chudobou. Tato situace dopadá především na Romy, nicméně je také skvrnou na obrazu naší demokratické společnosti,“ stálo ve společném prohlášení.
Boj proti diskriminaci Romů prý v žádném případě nekončí a právě 8. duben byl další dobrou příležitostí navázat na práci již odvedenou v této oblasti. Nejvíce práce je třeba odvést ve vzdělávání Romů Tady se toho povedlo hodně, ale podle eurokomisařů to stále nestačí. Notný kus práce je třeba odvést také v zapojování Romů do veřejné sféry. „Proto vyzýváme členské státy a naše partnery v rámci procesu rozšíření, aby pokračovali v tomto úsilí a podnikli konkrétní kroky v souvislosti s diskriminací a marginalizací Romů, též podporou účasti a zastoupení Romů ve veřejné sféře,“ uvedl Timmermans s kolegy.
Romové žijí v Evropě 700 let, jsou největší evropskou menšinou a jsou nedílnou součástí evropské kultury a dědictví starého kontinentu. Podle toho bychom k nim také měli přistupovat. EU národním státům hodlá pomáhat v úsilí integrovat Romy lépe do společnosti, aby 50 nebo více procent z nich nebylo ohroženo chudobou a dalšími problémy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp