EU a NATO jsou pevná uzda pro politiky, aby si nemohli vyskakovat. Proto jsem vstup vítal, říká historik Vilém Prečan

21.03.2018 14:00 | Zprávy

Barbora Tachecí zpovídala na vlnách Českého rozhlasu historika Viléma Prečana. Dozvěděla se od něj, proč vstoupil do komunistické strany, čemu všemu věřil a co pro něj znamenal Stalin. Ještě v 60. letech minulého století prý věřil, že se dá vláda komunistů polidštit. Teprve v 70. letech definitivně prozřel. Ve druhé polovině rozhovoru zhodnotil současnou politiku. Varoval před Tomiem Okamurou a zaradoval se, že NATO nebo EU vlastně nasadily uzdu příliš radikálním politikům. Ránu od něj dostal i Milan Chovanec (ČSSD).

EU a NATO jsou pevná uzda pro politiky, aby si nemohli vyskakovat. Proto jsem vstup vítal, říká historik Vilém Prečan
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.

Historik Vilém Prečan se narodil v roce 1933. V roce, ve kterém nastoupil k moci Adolf Hitler. Pamatuje toho tedy hodně. Z druhé světové války si toho sice moc nepamatuje, zato z února 1948, kdy se chopili moci komunisté, toho má v paměti poměrně dost. Dodnes ví, proč tehdy nástup komunistů vítal. „Šlo o budoucnost a spravedlivý svět. Já jsem byl tehdy velký idealista,“ prozradil na sebe host. Věřil, že komunistické uspořádání světa je to správné, věřil, že přijde mír a prosperita. „To všechno, co s tím bylo spojeno, je ta komunistická diktatura, k tomu jsem se dostával až postupně,“ doplnil. Na začátku 50. let ještě jako osmnáctiletý vstoupil do strany

To, co tehdy říkal Stalin, přejímal v této době Prečan takřka jako Písmo svaté. Když od svého velkého kamaráda Milana Šimečky slyšel sprostou větu o Stalinovi, napomínal ho. „Já už se nemůžu dočkat toho sjezdu, jak dostane Stalin na prdel,“ říkal prý Prečanův kamarád krátce před tím, než došlo k odhalení Stalinova kultu. Když Chruščov odhalil Stalinův kult osobnosti, Prečanovi se prý otřásl svět.

Teprve postupně se dozvídal třeba to, jak probíhaly politické procesy s odpůrci komunistů. Postupně jako historik zjišťoval, že se vězni učili své soudní výpovědi nazpaměť a před soudem je přednášeli jako básničku. V 60. letech se mu ale zdálo, že se věci mohou změnit k lepšímu, že je možné režim změnit k lepšímu, možná tlakem zdola. Na začátku 70. let ale pochopil, že měl velmi mylné představy. V roce 1976 emigroval do tehdejšího západního Německa. Později ho prý trápilo, že komunistům pomáhal v upevňování moci. „Proto také já jsem si osvojil skromnost, nejít do politiky a jít si to odpracovat. ... Ale já už jsem vám říkal, že jsem byl tehdy příliš mladý,“ vrátil se k roku 1948 a k 50. letům minulého století.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …