„Mnichovská dohoda byl nesmírně tragickým a nesmírně hořkým okamžikem v dějinách českého národa. Tehdy byl obětován demokratický, humanistický stát ve středu Evropy v mylném domnění, že to zabrání vypuknutí světové války,“ řekl Sobotka. Návštěvu místa podpisu dokumentu označil za silný zážitek, který člověka nutí přemýšlet o tragických událostech 20. století a připomene význam míru a demokracie.
„Češi tady tehdy v roce 1938 nebyli připuštěni k jednacímu stolu. Jednalo se o Československu bez Československa,“ řekl Sobotka. „Jsem přesvědčený o tom, že nejlepší prevencí toho, aby se jednalo o kterémkoli národu v Evropě bez toho, aby se toho mohl účastnit, je právě to, že dnes sedíme společně za jedním jednacím stolem v rámci společné Evropy, v rámci Evropské unie,“ doplnil.
„I když je nepochybně řada důvodů, proč můžeme být s Evropou nespokojeni nebo proč ji můžeme kritizovat, její význam pro mírovou spolupráci národů je nepochybný. Pokud udržíme společnou Evropu, pak už se nikdy nebudou opakovat takové události, jaké zažil Mnichov v roce 1938 a jaké tehdy zažilo Československo, zdůraznil premiér.
Sobotka je prvním českým premiérem, který místo podpisu Mnichovské dohody navštívil. Od letošního února tamní historické události připomíná pamětní deska s nápisem v češtině, slovenštině a němčině: „V této budově byla dne 29. září 1938 podepsána ‚Mnichovská dohoda‘, která vedla k rozbití Československé republiky.“
Sobotka i Seehofer dnes uvedli, že Česko a Bavorsko nyní mají vynikající vzájemné vztahy. Potvrzuje to podle nich i skutečnost, že od vzniku Sobotkovy vlády v roce 2014 se setkali už pošesté. Další schůzka obou premiérů by se měla uskutečnit v květnu, kdy Seehofer přijede do Prahy na zahájení česko-bavorské výstavy věnované Karlovi IV.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp