„Loď se začala potápět a ostatní představitelé země už utekli,“ vysvětloval Zaorálek pozadí Janukovyčova útěku neznámo kam. Ukrajinský prezident podle něj už neviděl jiné řešení, protože velká část opozice, když viděla ty mrtvé lidi na ulicích, se odmítala smířit s představou, že člověk, který za to nese zodpovědnost, dále povede zemi.
Zaorálek nicméně stále věří, že myšlenka kompromisu mezi ukrajinským parlamentem a opozicí ještě neumřela. A s jeho slovy souhlasil i druhý host pořadu, europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil. Ten zdůraznil, že Janukovyč už není žádným partnerem pro jednání ze strany Evropské unie ani samotné České republiky.
„Ale kdo vede opozici? Je tam někdo, kdo je schopný ji vést a sjednotit?“ vyslovil europoslanec palčivé otázky, na něž prý sám nezná odpověď. A obává se dokonce, že je neví ani nikdo jiný. A starosti má i Zaorálek, a to kvůli tomu, že roztříštěná není jen vláda, ale i právě opozice.
Ministr se již dříve nechal slyšet, že se staví proti rozdělení Ukrajiny, a dnes své stanovisko zopakoval. Rozpad země by totiž podle něj znamenal prohru, válku mezi politiky, mocenské hrátky a přetahování se o území, což by prý Ukrajincům nic dobrého nepřineslo. Podle něj oni sami nyní musí celému světu říct, že si dělení své země nepřejí.
Rozpad Ukrajiny je pro ČR nevýhodný
A Zahradil tato slova souhlasně odkýval. Dodal, že rozpad Ukrajiny znamená pro Českou republiku riziko, a to z důvodu migrace jejích obyvatel, protože nemalá část by si určitě přála zemi opustit, a dále kvůli energetické bezpečnosti, protože přes Ukrajinu vedou klíčové ropovody a plynovody.
„Zcela pragmaticky je to nevýhodné. Teď je důležité, aby skončilo násilí, situace se uklidnila a za nějaký čas vznikla politická reprezentace, s níž je možné jednat,“ vytyčil místopředseda ODS cíle Ukrajiny pro následující dny, týdny a měsíce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nem