„Evropa kráčí náměsíčně k záhubě a její obyvatelé se musí vzbudit dřív, než bude pozdě. Pokud se tak nestane, EU skončí stejně jako Sovětský svaz v roce 1991,“ varuje Soros. Prý si většina lidí myslí, že budoucnost bude stejná jako přítomnost, ale dle Sorose se blíží převratný moment.
V květnových volbách do europarlamentu totiž dle Sorose budou mít protievropské síly komparativní výhodu. Proč? Podle miliardáře za to může fakt, že systém stran v Evropě je zastaralý a změna smluv je prakticky nemožná. A také, že EU nemá zákonné prostředky k potrestání členských zemí, které porušují principy, na kterých byla EU založena. „EU může zavést do těchto zemí své zákony, ale nemá dostatečné kapacity k tomu, aby si vynutila poslušnost těchto států,“ píše Soros.
Systém stran pocházející z 19. a 20. století podle Sorose brání těm, kdo chtějí bránit evropské hodnoty, a pomáhá těm, kdo je chtějí nahradit něčím úplně jiným. Když vznikal, byl dle finančníka hlavní konflikt mezi prací a kapitálem, ale dnes je to konflikt mezi proevropskými a protievropskými silami.
Soros se pak věnuje jednotlivým státům v EU. V Německu dle něj začíná být neudržitelná koalice CDU/CSU, protože ta fungovala, jen když v Bavorsku nebyla žádná strana napravo od CSU, což se vzestupem AfD přestalo platit. Toto spojení však nemůže skončit bez nových voleb, které si dle Sorose Německo ani Evropa nemůže dovolit. „Vládnoucí koalice nemůže být důsledně proevropská, když čelí hrozbě AfD,“ píše Soros, ale dodává, že vše není beznadějné a zmiňuje Zelené, kteří jsou dle něj jedinou konzistentně proevropskou stranou a jejich preference v průzkumech prý stoupají, zatímco AfD již dosáhla vrcholu.
V Británii podle Sorose zastaralý systém stran znemožňuje nalézt ideální zastoupení a obě hlavní partaje jsou vnitřně rozděleny, ale opoziční předák Corbyn a premiérka Mayová prý chtějí dotáhnout Brexit do konce. Situace je tak komplikovaná, že obyčejní Britové to chtějí mít hlavně už za sebou, i když to bude jeden z historických okamžiků v zemi, tvrdí Soros a doufá, že pokud by poslanci opět neschválili dohodu s EU, mohlo by dojít k posílení volání po druhém referendu, nebo dokonce k zamítnutí vystoupení Británie z EU. V Itálii podle finančníka lpění na Dublinské dohodě vrhlo proevropské a proimigrační voliče do náruče Ligy Mattea Salviniho a Hnutí pěti hvězd a proevropští voliči nemají koho volit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas