Špidla byl premiérem v roce 2004, když si Česko odhlasovalo vstup do EU. Později se stal také eurokomisařem pro sociální věci. V pořadu Devadesátka vysvětloval, kde se vzala britská chuť k odchodu z EU. Kde se stala chyba, že chce Británie opustit EU?
„Těžko říct,“ konstatoval host. „Je to dáno velkolepou koloniální minulostí, čas od času se objevuje nostalgie po této minulosti. Musíme si také uvědomit, že Británie je v trochu jiné pozici, než další státy EU, protože se může opřít o Commonwealth neboli Společenství národů. Další evropské státy tuto možnost nemají.“
„Myslím si, že by EU bez Británie nebyla slabší v celkovém kontextu, ale nepochybně by se to nějak promítlo do NATO a do celé řady dalších věcí. Mělo by to eskalační charakter a kam by ta eskalace pokračovala, to je těžké říct. Británie existovala ještě před vstupem do EU, takže nepochybně bude existovat dál. Otázkou je, zda zůstane zachována Velká Británie, protože víte dobře, že Skotové chtějí zůstat v EU,“ připomněl Šipdla.
Faktem, prý také je, že vždy existuje nějaká alternativa vůči EU. Mezi dvěma světovými válkami zde EU neexistovala a Evropa došla až ke druhé světové válce. Určitou alternativu vidíme vždy, ale ne vždy byla pro české země výhodná.
„V každém případě považuji EU za respektovanou, protože jsem měl možnost EU zastupovat na jednáních v Číně,“ uvedl Špidla. Komunistická země si prý vzala za vzor evropský důchodový systém, takže je vidět, že EU je hodná následování. „Měj jsem možnost zastupovat EU v Africe a jinde a všude je vnímána jako úspěšný partner, pochvaloval si Špidla. Jistě, je to lidské dílo, takže má i své chyby a těžkosti, ale je rozhodně respektovaná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp