Jako první připomíná Bašta ruského spisovatele Solženicyna a jeho morální apel „Nežít ve lži". Má pro to důvod. „Když sleduji politický vývoj Evropské unie v posledních pěti letech, často si na slova velkého ruského spisovatele vzpomenu," říká.
Evropská unie se prý začíná v některých věcech nápadně podobat Sovětskému svazu. Místo nevoleného Politbyra je zde nevolená Evropská komise. Místo marxismu-leninismu multikulturalismus a „utiskovaný" proletariát nahradily „utiskované" menšiny. A „bývalé lidi" s buržoazií nahradili tradicionalisté, zatímco ideálem „nového člověka" se stali noví Evropané, nezatížení dědictvím kolonialismu. Ty prý Evropská unie dováží v hojném počtu z Afriky a Asie. „Zatím za ně zaskakují absolventi některých humanitních oborů pracující v nestátních neziskových organizacích," tvrdí Bašta.
V čem se naopak SSSR a EU liší je ostraha hranic, myslí si bývalý diplomat. Zatímco v Sovětském svazu a jeho vazalech se hranice přísně chránily, aby obyvatelstvo neuteklo na ekonomicky úspěšnější Západ, v Schengenu se jaksi „pozapomnělo" chránit i vnější hranice. „Jak ukázala vládní krize v Německu, tento stav bezpráví platí ještě stále," myslí si Bašta. Země se zkušeností s komunismem považují nátlak prezidenta Macrona a kancléřky Merkelové na přijmutí migrantů za nesmyslný právě proto, že víme, co to znamená "lhát si do kapsy", dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas