Nečase na cestě přes oceán doprovázeli kromě nového generálního ředitele ČEZu Beneše i členové vedení plzeňského strojírenského podniku Škoda JS. "Ukazuje se, že i po odvolání Martina Romana z čela vedení společnosti nezmizel silný vliv energetických mastodontů na vrcholnou českou politiku," uvedli podle Deníku Referendum v tiskovém prohlášení hnutí DUHA a sdružení Calla.
Nečas si posilu do Washingtonu odvezl zejména kvůli diskusi o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Do tendru na její realizování se totiž kromě Francouzů a Rusů přihlásili i Američané z firmy Westinghouse. Nakonec se podle slov premiéra ale debata o Temelíně zkrátila na několik minut. S prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě Nečas probíral zejména vzájemné vztahy obou zemí a jejich stávající i budoucí spolupráci.
"Bez ohledu na případného vítěze tendru budou nové reaktory velmi drahou investicí. Zkušenosti ze dvou rozestavěných reaktorů v Evropě ukazují, že se cena dvou reaktorů v Temelíně může vyšplhat až k 300 miliardám korun," myslí si ale ekologové.
Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla navíc ani jeden z účastníků tendru nemůže nabídnout vyzkoušené reaktory. "Česká energetika se stejně jako německá může obejít i bez nových reaktorů v Temelíně a to soustředěním sil na energetickou efektivitu, snížení spotřeby a využití potenciálu, který nabízejí obnovitelné zdroje," podotkl Sequense.
Čtěte:
Nečas se s Obamou bavil i o Temelíně. Prý jen čtyři minuty
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par