Ekonomická genocida USA. Historik z KSČM nevěřícně zíral na statistiku

10.12.2015 21:23 | Zprávy

Komunistický historik Josef Skála si se zájmem přečetl text z britského deníku The Guardian o ekonomické genocidě ve Spojených státech. Ačkoli je tento deník slovy Skály nalevo jen lehce, i tak si všímá faktu, že 400 nejbohatších Američanů vlastní více majetku než 61 procent populace USA. Nízké příjmy většině populace také zkracují život. Proto je možné mluvit o ekonomické genocidě.

Ekonomická genocida USA. Historik z KSČM nevěřícně zíral na statistiku
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Ekonomická nerovnost v USA je opravdu velká a nepodaří se ji upravit kosmetickými změnami.  „Tak, že by bohatí měli rovnosti jen trochu více a chudí zase trochu méně, takže to chce jen o kousek doprostřed, to ovšem není. To, čemu říkáváme ‚příjmová nerovnost‘, je spíše válkou, již vedou Spojené státy proti chudým politicky i ekonomicky,“ píše s odvoláním na deník politik.

Nejzásadnější na tom všem je, že příjmová nerovnost je podle historika nedílnou součástí amerického společenského systému. „Ta propast je v plánu.“ Coby „systémový handicap těch dole“. „Nejchudší Američané tak nemají sebemenší reálnou naději, že by snad rovnosti v příjmech dosáhli.“ Takřka „nulové jsou i jejich šance aspoň na to, co je pro život nejnutnější“, pokračuje v palbě směrem za velkou louži autor.

Celý text najdete zde.

Válku proti chudobě vyhlásil už prezident Lyndon Johnson, ale stalo se tak už před padesáti lety a nezdá se, že by se situace nějak výrazně zlepšila. Mezi čtyřmi stovkami nejbohatších Američanů najdeme jen pět lidí z latinoamerickými kořeny a dva černochy. Ve skutečnosti šlo podle Skály spíše o to, aby se chudí trochu uklidnili a nebouřili se.

Běloši v USA mají i dnes větší šanci najít práci, a to i v případě, že dosáhli nižšího vzdělání než ostatní občané Států. Nemluvě o tom, že existuje i diskriminace na základě pohlaví. Bílé ženy berou podle odhadů jen 78 procent příjmů za tutéž práci, kterou dělají i muži. U černošek je to dokonce jen 64 procent a u žen z Latinské Ameriky je to jen 56 procent. Takto podle Skály vypadají Spojené státy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chtějí otočit kormidlo od Západu, varovala Pekarová. SPOLU cílí na třicet procent

8:30 Chtějí otočit kormidlo od Západu, varovala Pekarová. SPOLU cílí na třicet procent

Nový rok 2025, který s sebou přináší parlamentní volby, bude klíčovým momentem pro další směřování Č…