Kovanda na svém twitterovém účtu vysvětluje, proč očekávaný růst ruské ekonomiky není zase takovým překvapením a určitě není dokladem nefunkčnosti západních sankcí. Podle Mezinárodního měnového fondu ruské hospodářství v letošním roce mírně posílí, konkrétně o 0,3 procenta.
To je téměř stejný odhad, jaký Mezinárodní měnový fond učinil v případě České republiky. „Česko je na tom dle MMF jen o trochu lépe, vlastně takřka neznatelně, když jeho hospodářství má podle washingtonské instituce letos posílit o 0,5 procenta,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Při srovnání odhadů České národní banky a ministerstva financí a prognózy MMF dokonce Rusko poroste rychleji, než Česká republika, protože Česká národní banka uvedla v prognóze pokles ekonomiky o 0,7 procenta a také ministerstvo financí počítá s propadem, konkrétně 0,2 procenta.
Mezinárodní měnový fond navíc není jediná instituce, která Rusku letos prognózuje hospodářský růst. „Například největší americká banka, JP Morgan, taktéž, a to o 0,2 procenta. Z toho všeho tedy plyne, že letos vskutku nelze vyloučit, že ruská ekonomika poroste rychleji než ta česká, byť pravděpodobnost takového vývoje je nižší než padesátiprocentní,“ vysvětluje Kovanda.
Na první pohled se tedy může zdát, že západní sankce příliš neúčinkují. To ale není podle Kovandy tak úplně pravda. „Podle MMF se Rusku daří přesměrovávat svůj vývoz zejména energií ze zemí, jež jej sankcionují, do těch, které nikoli. Navíc jeho ekonomiku pohání a roztáčí mocné válečné výdaje, financované zhusta právě z příjmů z vývozu energií. Ty Rusko zatím má hojné. Tedy zatím,“ pokračuje v analýze Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma