Ekonomka Šichtařová varuje před „gumováním historie“. Přivedl ji k tomu aktuální případ z Británie

19.03.2019 20:58 | Zprávy

Česká ekonomka, manažerka a podnikatelka Markéta Šichtařová si nevěřícně klepe na čelo, že Británii pobouřila aukce nádobí se svastikou či toaletního papíru s orlicí. „Tyhle pokusy o gumování historie nechápu,“ píše ve své facebookové reakci.

Ekonomka Šichtařová varuje před „gumováním historie“. Přivedl ji k tomu aktuální případ z Británie
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

Dražba historických předmětů z období nacistického Německa zvedla ve Velké Británii velkou vlnu nevole. Do prodeje zamířily stříbrná sada příborů, vyšívaný ubrus nebo prostírání, které nechali nacisté zhotovit u příležitosti padesátých narozenin německého vůdce Adolfa Hitlera. Všechny nabízené předměty zdobí hákový kříž a říšská orlice.

Tento prodej místní židovská komunita důrazně odsoudila i přesto, že je zcela legální. Představitelé severoirské židovské komunity označili plánovanou aukci nádobí z období nacistického Německa doslova za odpornou, informuje v článku sdíleném Šichtařovou server iDNES.cz.

Sama ekonomka Šichtařová je z této reakce zděšena a nerozumí jí. Ve svém textu zdůraznila, že tyto pokusy o gumování historie nechápe. V podstatě podle svých slov nevidí rozdíl mezi prodejem německého válečného nádobí a mezi rozstřílenými sochami v Palmýře, které byly také mnohým odporné – akorát že první mazání historie je naší kulturou schvalováno, to druhé odsuzováno.

V kontextu s tím poukazuje na velmi oblíbené vystavování mučíren na hradech. Dodává, že je rozdíl něco adorovat (a stavět pomníky), anebo k něčemu přistupovat jako k historickému artefaktu. Je toho názoru, že národ, který vymaže svou jakkoliv nepříjemnou historii, a tím na ni zapomene, je odsouzen k tomu, aby si ji zopakoval.

V následné diskusi se však našli lidé, kteří měli naopak pro židovskou komunitu a její postoje pochopení. Například uživatel Michal Zorb Brož nevidí nic špatného na tom, že se nebáli se svým názorem ozvat.

Ronald Horn připojil názor, že zákazy kdečeho podle něj otravují život, a tím spíš svádějí k rebelství. Na druhou stranu to podle něj musí být hodně ponižující pro ty, kteří vinou podobných zrůdných režimů přišli o rodiče, prarodiče, blízké.

Strach Západu z jakéhokoli symbolu třetí říše je tragický, míní Petr Filip, který se věnuje plastikovým modelům, a podotýká, že kdysi dávno bylo možné mít ve stavebnici obtisky se svastikou, pokud se na předloze vyskytovala. Potom už ve stavebnici nebyla, ale v návodu a na obrázku na krabici byl místo ní plný čtverec, dnes už tam není vůbec nic. „Historie vymazána, neptejte se, nemluvte, raději ani nemyslete..,“ poznamenal.

To Jan Roubiček to spíše vidí jako zbytečnou mediální masírku, protože ví minimálně o třech obchodech v Londýně, kde jsou za výlohou dýky SS, odznaky německé pěchoty s orlicí a hákovým křížem, pracovní knížky dozorců z koncentráků, a nikdo se tam nad tím prý nepohoršuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

8:21 Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

POHLED SELSKÝM ROZUMEM Pískání na politiky na Národní třídě, rozklad společnosti… I o tom mluví ve s…