Ekonomka si pochvalovala, jak nám prospívá ekonomický růst. Stoupá výběr daní i výběry na sociálním pojištění. „Vláda měla vliv v pozitivním smyslu slova, i když ten ekonomický růst je výsledkem celé řady faktorů... Jako třeba nízké ceny ropy. Myslím, že celkově může být pan ministr spokojen. Nesmíme ale zapomínat na to, že si vláda záměrně nadsazuje laťku, aby na počátku dalšího roku mohla říkat: Podívejte, jak jsme šetřili. Ať tak či tak, vláda má velký vliv na stav české ekonomiky. Ovlivňují nás samozřejmě i vnější vlivy jako již zmíněná cena ropy.
Současný model české ekonomiky je neudržitelný, varuje ekonomka
Usmívala se ale nad argumenty pravicové opozice, že současná vláda nemůže za dnešní ekonomický růst. Dáma je přesvědčena, že bychom na tom dnes byli dost zle, kdyby ještě vládla pravice, která naši ekonomiku škrtila.
„Naši ekonomiku to potopilo do opakovaných recesí. A nejhorší je, že nás to začalo vzdalovat od západní Evropy. My jsme ztratili sedm let a teď to doháníme... Kdyby tu vládly ještě předchozí vlády, jsme ještě v recesi,“ konstatovala ekonomka. Permanentní debata o výši našich deficitů je prý také nekalým dědictvím po Miroslavu Kalouskovi.
„Ale současný model české ekonomiky je neudržitelný. Uvědomte si, že jen za minulý rok z této země odteklo 488 miliard,“ udeřila Švihlíková. Odliv kapitálu nás postihuje především od roku 2006, tedy od časů pravicových vlád.
Současná vláda jde podle ekonomky správným směrem, ale nemá smysl zabývat se jen výší schodku. Je dobře, že vláda se snaží prosadit opatření na vyšší výběr daní. Přesto Švihlíková neočekává, že ministr financí Andrej Babiš získá touto cestou desítky až stovky miliard korun, jak občas proklamuje. Je také otázka, jak se ekonomický růst projeví v peněženkách občanů. Pokud se to neprojeví dostatečně, stane se totéž co teď v Polsku. Dojde k výrazné vládní změně.
ČNB z nás dělá rozvojovou zemi
Ostře se vymezila proti politice České národní banky, která oslabuje korunu. Obdobnou politiku používají rozvojové země. „My se podbízíme pod cenou. Naopak potřebujeme, aby ta koruna posilovala... Tohle není strategie, která nás posune k vyspělým zemím,“ upozornila ekonomka.
Letošní rok jistě ovlivní i uprchlická krize, ale není jisté, jak přesně to pocítíme. Bude záležet mimo jiné i na rozhodnutích politiků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp