Ekonomka Švihlíková o deformaci demokracie, kterou u nás nastavila polistopadová transformace

30.10.2015 22:00 | Zprávy

Proces, v němž většina populace – na rozdíl od nově utvořené elity, která se dostala k moci při „zhasnutí světel“ a často měla kriminální minulost – tratí, nemůže nikdy vytvořit podhoubí pro skutečný demokratický proces, nýbrž jen pro jeho karikaturu, tedy deformaci demokracie, která – jakmile se jednou nastaví – ovšem má, podobně jako ekonomické struktury, dlouhou setrvačnost. V kapitole o transformačním procesu to ve své nové knize Jak jsme se stali kolonií tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková.

Ekonomka Švihlíková o deformaci demokracie, kterou u nás nastavila polistopadová transformace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Nynější stav české ekonomiky, naprostá závislost na zahraničí i její přeměna na periférii, a to jak ekonomickou, tak myšlenkovou, jsou důsledkem dnes prakticky neznámých, ale klíčových fenoménů jako například Washingtonského konsenzu, který nám byl jako „osvědčený systém“ nadiktován. Ve své nové knize „Jak jsme se stali kolonií“ to důkladně rozebírá ekonomka a vystudovaná politoložka Ilona Švihlíková. ParlamentníListy.cz přinášejí ukázky, které se týkají transformačního procesu, jenž tu po roce 1989 probíhal.

Autorka nejprve zmiňuje dva faktory, které byly společné všem zemím, které transformací procházely, a to byly hluboký propad ekonomiky a důsledky rozpadu RVHP. „Oba faktory spolu samozřejmě souvisejí. V některých ekonomikách, například v Rusku, došlo k propadu hlubšímu než za druhé světové války. Druhým faktorem, který souvisel s úkolem integrovat se do světové ekonomiky, byl rozpad RVHP, jenž započal vlastně již v roce 1991 a přinesl s sebou nutnost uskutečňovat vzájemný obchod v tvrdých měnách. To přineslo zemím východního bloku dramatické navýšení cen ropy. Obzvláště intenzivně dolehl rozpad RVHP na Československo, které bylo se zeměmi RVHP velmi silně obchodně svázáno,“ připomíná Ilona Švihlíková.

Šoková terapie musela usilovat o brzké výsledky

Na cestě, kterou si jednotlivé transformující se země zvolily, lze obecně vysledovat dva možné základní principy: šokovou terapii a gradualistický přístup. „Washingtonský konsenzus a šoková terapie šly ruku v ruce nejen personálně, například v osobě Jeffreyho Sachse, který proslul i prosazováním koncepce „skoku do tržní ekonomiky“. Tento přístup se snoubil také s odmítáním „třetích cest“, v jehož pozadí byla mimo jiné i snaha pohřbít ideologické představy minulosti. Šlo tedy o pokus o nastolení ostré diskontinuity, zcela v rozporu s tezemi institucionální ekonomie vyzdvihujícími zásadní význam „path dependence“,“ uvádí ekonomka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …