Nejprve připomněla, co se na davoském fóru dělo před rokem: Asertivním sebevědomím tehdy sršel například takový Niall Ferguson ze Standfordské univerzity. „Kdybyste se obtěžovali přečíst si vážnou analýzu Trumpovy podpory, tak si uvědomíte, jak je to křehké, že těžko uspěje v první fázi primárek. V březnu, dubnu tomu všemu bude konec… Už se na to těším, na to ponížení Trumpa. Sem s tím.“
Pozadu nezůstal ani Martin Sorrell, šéf firmy WPP (velká nadnárodní korporace britského původu, fungující v oblasti reklamy a PR). „Je úplně jedno, koho republikáni postaví, Hillary vyhraje.“
- Celý text je ZDE
A velmi podobně byl také odmítán Brexit jako velice nepravděpodobná varianta dalšího vývoje. Aneb: Věříme tomu, čemu věřit chceme? ptá se Švihlíková.
Letos kromě témat globalizace a Trumpa, která se očividně či skrytě objevovala víceméně v každém diskusním panelu, bylo spojitým tématem také hledání inkluze. Vše by najednou mělo být inkluzivní – od růstu až po kapitalismus. Dalo by se říci, že probíhá zběsilé běhání po mraveništi ve snaze najít něco jako zodpovědný kapitalismus. Toto „hledání“ je dále ztíženo moderními technologiemi, které sice v Davosu opět rezonovaly, ale nástup Trumpa mediálním pokrytím nepřebily, píše dále Švihlíková.
George Soros pokračoval ve chmurných předpovědích, což bylo dáno bezesporu i tím, že podporou Hillary Clintonové přišel o miliardu dolarů. To je i pro takového zbohatlíka nemilá rána. Kromě toho, že EU je podle něj v procesu dezintegrace (což není předpověď, ale konstatování faktu), se opřel právě do Trumpa. Soros tak ví, že Trump selže a že je potenciální diktátor, uvedla Švihlíková.
Optimističtější byl německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který se domnívá, že ani Spojené státy nejsou v pozici, aby mohly globalizaci zrušit, dodala ekonomka Ilona Švihlíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam