Ekonomové přiznávají: Pokud Evropa přestane odebírat plyn a ropu, Rusku to moc neublíží

15.04.2022 22:15 | Zprávy

Pokud Evropská unie přistoupí k radikálnímu omezení nakupovaného množství ruského plynu a ropu z Ruska přestane odebírat úplně, Moskvě to nijak moc neublíží, tvrdí trojice ekonomů washingtonského think-tanku Centrum pro výzkum hospodářské politiky (CEPR). Model skupiny ekonomů ukazuje, že se kvůli rostoucím cenám surovin a energií ruský přebytek zahraničního obchodu dostane na úrovně téměř jako před válkou i přes zavedení takto tvrdých sankcí. Ekonomické problémy podle nich pocítí hlavně běžní Rusové.

Ekonomové přiznávají: Pokud Evropa přestane odebírat plyn a ropu, Rusku to moc neublíží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Autoři modelu, jimiž jsou i dva ekonomové z pražského institutu CERGE-EI Anna Pestova a Mikhail Mamonov, kteří oba pocházejí z Ruska, poukazují, že hlavním důvodem, proč by Rusko nemuselo strádat i přes možné evropské embargo na dovoz ruské ropy a plynu, jsou velmi vysoké ceny těchto surovin. Embargo by tedy podle nich kvůli rekordně vysokým cenám vyvážených surovin nemuselo nutně narušit ruskou platební bilanci.

Upozorňují přitom, že v roce 2021 se Rusko podle oficiálních údajů platební bilance těšilo přebytku běžného účtu a rekordně vysokému vývozu ve výši 490 miliard dolarů, z čehož ropné a plynové produkty tvořily pouze polovinu.

Pokud by se tak skutečně Evropská unie odhodlala embargo na Rusko uvalit a společně se Spojenými státy by přestala dovážet ropu a dodávky zemního plynu by snížila EU až o dvě třetiny, snížil by se celkově vývoz Ruska jen o čtvrtinu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…