Elitářští sobci, koryta pro vysloužilé politiky. Senát jako symbol nesmyslnosti dnešního systému. Historik Vondruška pro něj našel velmi nelichotivá přirovnání

23.10.2016 14:31 | Zprávy

HISTORIE A SOUČASNOST OČIMA VLASTIMILA VONDRUŠKY Mizivá účast při druhém kole senátních voleb je podle historika a spisovatele Vlastimila Vondrušky dána tím, že senát nemá žádný smysl a všechny představy, jak zvýšit jeho vážnost, jsou komické a mnohdy obludně hloupé. Horní komora parlamentu funguje podle zákona, ale z hlediska morálky, logiky a elementární politické kultury je nelegitimní. K volbám se dostavilo jen 15 procent těch, kteří ho chtějí, zatímco 85 procent ho zjevně nechce nebo je jim lhostejný. A v demokratickém státě rozhoduje většina.

Elitářští sobci, koryta pro vysloužilé politiky. Senát jako symbol nesmyslnosti dnešního systému. Historik Vondruška pro něj našel velmi nelichotivá přirovnání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Pokud mi čas umožnil, v uplynulých dnech jsem pečlivě sledoval komentáře k právě skončeným senátním volbám. Musím říci, že mne přesvědčily o faktu, že se politické elity a na ně navázaní ideologové strašně moc vzdalují normálnímu životu a vidí smysl ve skutečnostech, které jsou marné, zbytečné a nám, lidu politicky nezaujatému a neangažovanému, dokonce škodlivé. Ale tak to bylo v dějinách vždycky.

Čím méně jsou skupiny mocných velmožů v čele se svým panovníkem schopny opravdu vládnout, tím více institucí a úřadů vytvářejí, aby si vytvořily iluzi vlastní moci. Tuhle myšlenku najdete nejen v Parkinsonových zákonech, ale i v realitě našich dějin. Stačí se podívat na systém renesančních zemských a krajských sněmů, na instituce pozdějších vídeňských radů a tajných radů, zemských a krajských hejtmanů a podhejtmanů, stejně jako na mnohokolejnou vládu na konci socialismu, kdy jsme měli federální vládu, národní vlády, Federální shromáždění, Českou národní radu, Národní frontu a spoustu dalších institucí, které všechny řešily totéž, a sice schvalovaly nařízení ÚV KSČ. Tehdy se ovšem o něčem takovém mluvit nesmělo. Dnes se zase nemluví o tom, že obě komory našeho parlamentu prioritně schvalují nařízení z Bruselu.

Nebudeme poskakovat v úctě kolem ctižádostivých politiků

Doba se mění, mění se kulisy a kostýmy, ale příběh divadla, zvaného politika, zůstává. Jenže většina lidí dnes není apatických, naivních, hloupých či dokonce negramotných. Lidé za posledních pár desítek let dospěli a ve svých postojích jsme se rozhodně vyrovnali západoevropským voličům. Ne tím, že bychom papouškovali některé jejich představy, ale tím, že svůj názor umíme prezentovat. Jsme sebevědomí a nebudeme poskakovat v úctě kolem ctižádostivých politiků, pokud se před nás postaví a myslí si, že nás obloudí svými prázdnými řečmi. Umíme svůj názor vyjádřit. Třeba tím, že v duchu pozitivní anarchie nevolíme ty, které nechceme.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …