Ruská letadla narušila o víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor během operací, které podnikají v Sýrii. Turecká armáda rovněž oznámila, že raketové systémy umístěné v Sýrii ohrožovaly osm tureckých letounů F-16, které byly vyslány na kontrolní misi podél turecko-syrských hranic.
„Současnou situaci nemůžeme akceptovat. Ruská vysvětlení týkající se narušení vzdušného prostoru nejsou přesvědčivá,“ prohlásil Erdogan.
Většinu plynu, který Turecko spotřebuje, nakupuje v Rusku
Jak uvedla agentura Reuters, Rusko je největším dodavatelem plynu do Turecka. Ankara si od Moskvy kupuje 28 miliard až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu z celkového počtu 50 miliard metrů krychlových, které každý rok potřebuje. Zbytek plynu získává z Ázerbájdžánu a Íránu, malé množství by měla mít i z Turkmenistánu.
Turecko rovněž v roce 2013 povolilo ruské státní společnosti Rosatom, aby v zemi postavila první jadernou elektrárnu. Datum zahájení stavby zatím ale nebylo stanoveno.
Erdogan nyní uvedl, že ho ruská intervence v Sýrii rozladila. Zatím ale nemá v plánu promluvit si o tom přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Toto jsou věci, nad kterými by se Rusko mělo zamyslet: jestliže Rusové nepostaví jadernou elektrárnu Akkuyu, přijde někdo jiný a udělá to,“ řekl turecký prezident. „Jsme odběratelem číslo jedna, pokud jde o zemní plyn z Ruska. Přijít o Turecko by pro Rusko znamenalo vážnou ztrátu. Jestli to bude nutné, Turecko může získat plyn z mnoha různých míst,“ dodal. Ruské úřady zatím na jeho vyjádření nijak nereagovaly, poznamenala agentura Reuters.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk