Erdogan varoval Moskvu: Jestli nepřestanete s narušováním tureckého vzdušného prostoru, přestaneme kupovat ruský plyn

08.10.2015 15:54 | Zprávy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, znepokojený ruským narušováním tureckého vzdušného prostoru při bojích v Sýrii, varoval Moskvu před následky jejího chování. Turecko odebírá většinu plynu z Ruska, jak ale Erdogan nyní uvedl, jsou prý i jiné země, od kterých ho může Ankara získávat. Prezident to řekl v rozhovoru s tureckými novináři během letu na oficiální návštěvu Japonska.

Erdogan varoval Moskvu: Jestli nepřestanete s narušováním tureckého vzdušného prostoru, přestaneme kupovat ruský plyn
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Ruská letadla narušila o víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor během operací, které podnikají v Sýrii. Turecká armáda rovněž oznámila, že raketové systémy umístěné v Sýrii ohrožovaly osm tureckých letounů F-16, které byly vyslány na kontrolní misi podél turecko-syrských hranic.

„Současnou situaci nemůžeme akceptovat. Ruská vysvětlení týkající se narušení vzdušného prostoru nejsou přesvědčivá,“ prohlásil Erdogan.

Většinu plynu, který Turecko spotřebuje, nakupuje v Rusku

Jak uvedla agentura Reuters, Rusko je největším dodavatelem plynu do Turecka. Ankara si od Moskvy kupuje 28 miliard až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu z celkového počtu 50 miliard metrů krychlových, které každý rok potřebuje. Zbytek plynu získává z Ázerbájdžánu a Íránu, malé množství by měla mít i z Turkmenistánu.

Turecko rovněž v roce 2013 povolilo ruské státní společnosti Rosatom, aby v zemi postavila první jadernou elektrárnu. Datum zahájení stavby zatím ale nebylo stanoveno.

Erdogan nyní uvedl, že ho ruská intervence v Sýrii rozladila. Zatím ale nemá v plánu promluvit si o tom přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Toto jsou věci, nad kterými by se Rusko mělo zamyslet: jestliže Rusové nepostaví jadernou elektrárnu Akkuyu, přijde někdo jiný a udělá to,“ řekl turecký prezident. „Jsme odběratelem číslo jedna, pokud jde o zemní plyn z Ruska. Přijít o Turecko by pro Rusko znamenalo vážnou ztrátu. Jestli to bude nutné, Turecko může získat plyn z mnoha různých míst,“ dodal. Ruské úřady zatím na jeho vyjádření nijak nereagovaly, poznamenala agentura Reuters.

 

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…