Jan Kavan je spolu s Matějem Stropnickým a imunologem Václavem Hořejším jedním ze tří zakladatelů iniciativy Mír a Spravedlnost, která už na začátku roku 2023 poukázala na to, že zbraněmi konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vyřešit nejde a vyjádřila požadavek na vládu pro ukončení podpory války a podniknutí veškerých možných kroků k dosažení příměří. Dále iniciativa požadovala zrušení sankcí uvalených na Rusko. Mainstreamová média prohlášení vesměs ignorovala, tvrdí Kavan.
O chcimírovském úspěchu
Jako jeden z úspěchů iniciativy Mír a Spravedlnost Kavan považuje spolupráci se slovenskou iniciativou Sjednocení za mír, protože hlavní body společného návrhu scénáře pro dosažení trvalého míru na Ukrajině byl slovenským premiérem Robertem Ficem předložen ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, a rovněž přišla výzva k zaslání onoho textu nejvyššímu okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Neznám jiný případ, kdy by se myšlenkami mírové nevládní iniciativy reálně malého středoevropského státu zabývali prezidenti nejvyšších velmocí,“ řekl pochvalně Kavan. Dodal ovšem, že to neznamená, že by iniciativa Mír a Spravedlnost vnímala možnosti nastolení míru stejně. „Donald Trump spoléhá na ‚mír silou‘, kdežto my prosazujeme ‚mír skrze dialog‘,“ vysvětloval.
Aktuálně je dle Kavana uvažováno, že budoucí mír na Ukrajině bude vycházet z dohod předjednaných v Istanbulu v roce 2022, který byl tehdy podepsán ruskými i ukrajinskými vyjednavači. Tato „skoro-dohoda“, jak o ní mluví Kavan, byla postavena na ukrajinském souhlasu, že nebudou usilovat o členství v NATO a že ve všech sporných územích bude uspořádáno referendum. Od této dohody se ukrajinský prezident Zelenskyj distancoval až po intervenci tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona, připomněl Kavan. „Takže obnovení této myšlenky vnímám jako jistý chcimírovský úspěch,“ potvrdil pyšně.
Od první výzvy již uplynuly dva roky a petiční výbor iniciativy svůj apel v zájmu deeskalace konfliktu na Ukrajině zaktualizoval a žádá v ní návrat k principům a pravidlům mezinárodního práva; konec vměšování států a nadstátních celků do vojenského, politického i ekonomického vývoje zemí, dosáhnutí míru skrze dialog a bezpečnost založenou na sjednaném odzbrojování soupeřících sil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová