Kavan o míru na Ukrajině. Do hry se vrací smlouva, kterou Zelenskyj nechtěl

01.03.2025 4:44 | Monitoring

„Někdy se v zahraničí stydím za českého ministra zahraničí,“ říká bývalý ministr zahraničních věcí a bývalý předseda Valného shromáždění OSN, Jan Kavan, když během přednášky popisoval, jak Trumpovy návrhy na mírovou dohodu s Ruskem rozdmýchaly v České republice požadavky na zbrojení. Kavan upřednostňuje mírové řešení konfliktů skrze dialog a mezinárodní spolupráci oproti Trumpovu „míru silou“. Zároveň zdůrazňuje, že politické záruky jsou často proměnlivé a co platí dnes, nemusí platit zítra.

Kavan o míru na Ukrajině. Do hry se vrací smlouva, kterou Zelenskyj nechtěl
Foto: Repro: YouTube
Popisek: Bývalý ministr zahraničních věcí, Jan Kavan

Jan Kavan je spolu s Matějem Stropnickým a imunologem Václavem Hořejším jedním ze tří zakladatelů iniciativy Mír a Spravedlnost, která už na začátku roku 2023 poukázala na to, že zbraněmi konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vyřešit nejde a vyjádřila požadavek na vládu pro ukončení podpory války a podniknutí veškerých možných kroků k dosažení příměří. Dále iniciativa požadovala zrušení sankcí uvalených na Rusko. Mainstreamová média prohlášení vesměs ignorovala, tvrdí Kavan.

O chcimírovském úspěchu

Jako jeden z úspěchů iniciativy Mír a Spravedlnost Kavan považuje spolupráci se slovenskou iniciativou Sjednocení za mír, protože hlavní body společného návrhu scénáře pro dosažení trvalého míru na Ukrajině byl slovenským premiérem Robertem Ficem předložen ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, a rovněž přišla výzva k zaslání onoho textu nejvyššímu okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Neznám jiný případ, kdy by se myšlenkami mírové nevládní iniciativy reálně malého středoevropského státu zabývali prezidenti nejvyšších velmocí,“ řekl pochvalně Kavan. Dodal ovšem, že to neznamená, že by iniciativa Mír a Spravedlnost vnímala možnosti nastolení míru stejně. „Donald Trump spoléhá na ‚mír silou‘, kdežto my prosazujeme ‚mír skrze dialog‘,“ vysvětloval. 

Aktuálně je dle Kavana uvažováno, že budoucí mír na Ukrajině bude vycházet z dohod předjednaných v Istanbulu v roce 2022, který byl tehdy podepsán ruskými i ukrajinskými vyjednavači. Tato „skoro-dohoda“, jak o ní mluví Kavan, byla postavena na ukrajinském souhlasu, že nebudou usilovat o členství v NATO a že ve všech sporných územích bude uspořádáno referendum. Od této dohody se ukrajinský prezident Zelenskyj distancoval až po intervenci tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona, připomněl Kavan. „Takže obnovení této myšlenky vnímám jako jistý chcimírovský úspěch,“ potvrdil pyšně.

Od první výzvy již uplynuly dva roky a petiční výbor iniciativy svůj apel v zájmu deeskalace konfliktu na Ukrajině zaktualizoval a žádá v ní návrat k principům a pravidlům mezinárodního práva; konec vměšování států a nadstátních celků do vojenského, politického i ekonomického vývoje zemí, dosáhnutí míru skrze dialog a bezpečnost založenou na sjednaném odzbrojování soupeřících sil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Asi je zabíjeli v rámci demokracie, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselaco , 01.03.2025 11:40:08
Nějak se stále zapomíná na více než 14 000 ukrajinskou armádou zabitých ruskojazyčných Ukrajinců v letech 2014 (Majdan) až 2022 (vstup ruských vojsk na Ukrajinu). Tito Ukrajinci z Doněcké a Luhanské oblasti byli zabiti vlastní armádou a ukrajinská armáda byla na tomto masakru použita v rozporu s ukrajinskou ústavou.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

18:14 Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

Od roku 2027 má být po celé EU harmonizována barva a vybavení sanitních vozů, aby pacient z jiné čle…