Marta Masaryková, za svobodna Horáčková, se narodila ve Skalici, části obce Hrochův Týnec, v okrese Chrudim. Žila v Praze. Za necelé tři roky by se dožila rovných 100 let. S Imrichem Masarykem děti neměla, byla jeho druhou ženou a manželství zůstalo již bezdětné. „Strejda měl ale z prvního manželství syna Jana a dceru Olgu,“ doplňuje synovec paní Marty Miroslav Šefl, který svou tetu navštěvoval až do posledních chvil, doslova podle svých slov seděl u „smrtelné postele“.
Tato dvojice je důležitá proto, že Masaryková zachovala spoustu rodinných, často unikátních artefaktů. Věnovala je právě Šeflovi, který loni založil Muzem StB v objektu starého pivovaru v Ležkách u Lubence v Ústeckém kraji, kde v jednom patře „šperkuje“ také masarykovský pokoj jako samostatnou expozici. Čerpá nejen z pozůstalosti Imrichovy choti, která svou druhou polovičku o několik desetiletí přežila.
Marta Masaryková (28. 12. 1922–19. 2. 2020) tuto fotografii v únoru po svém synovci poslala redaktorce tohoto článku.
„Můj strýc Imrich Masaryk byl s Janem Masarykem spřízněn přes větev Matěje Masaryka, bratra ‚starého‘ Masaryka. Šlo tedy o bratrance takzvaně z druhého kolene,“ upřesňuje synovec Marty Miroslav Šefl, jemuž tato dáma od loňska postupně věnovala pozůstalost, která čítá desítky předmětů, ale zejména neroztříděných fotografií a listin.
Ty se týkají nejen činnosti jejího někdejšího manžela Imricha, který byl Masarykově rodině očividně velmi blízký, ale i přímo prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua, jeho syna Jana, a také osobního tajemníka Edvarda Beneše – Jána Belanského. „Byli blízkými přáteli. Skládal mému strýci i básně, třeba k narozeninám,“ prozrazuje jednu z drobností rodinného zákulisí Miroslav Šefl. Ukazuje důkaz na jedné z nástěnek: „Tohle jsou básně, které mu skládal doktor Belanský. Strýc třídil poštu, která přišla do prezidentské kanceláře,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš