Europoslanec Rouček nevěří, že EU poskytne Ukrajině pomoc, která nahradí ruské miliardy

24.02.2014 10:01 | Zprávy

Ukrajinci nyní musí hledat shodu a kompromis tak, aby nedošlo k vendetě. Pro server Týden.cz to řekl europoslanec Libor Rouček (ČSSD), který spolu s krizovou delegací EP navštívil Majdan. Rouček pochybuje o tom, že by EU poskytla Ukrajině finanční pomoc, jež by odvrátila hrozbu bankrotu země a nahradila půjčku Ruska ve výši 15 miliard dolarů.

Europoslanec Rouček nevěří, že EU poskytne Ukrajině pomoc, která nahradí ruské miliardy
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Místopředseda evropských socialistů Libor Rouček (ČSSD) jel jako člen krizové delegace Evropského parlamentu do Kyjeva. Tam měl s kolegy a především s lídry bývalé opozice Kličkem a Jaceňukem jednat o řešení situace na Ukrajině. Krizová delegace však při své víkendové návštěvě Ukrajiny navštívila také samotné místo protestů - Majdan.

„V sobotu ráno jsme začali s představiteli Euromajdanu a Automajdanu, čili s organizátory protestů. Probíhalo to tak, že nám řekli, že se poučili z `oranžové revoluce`. Tehdy podle jejich slov protestovali, a když dosáhli prvního úspěchu, skončili s demonstracemi. Teď chtějí pokračovat a říkají, že s demonstracemi neustanou. Stávajícím politikům moc nevěří, a to včetně Julije Tymošenkové,“ říká Rouček serveru Týden.cz o náladě mezi opozičními silami na Majdanu.

Demonstranti nyní plánují, že zůstanou na náměstí a budou kontrolovat plnění slibů. „Prvním cílem bylo svržení prezidenta Viktora Janukovyče. Dále se hodně mluví o prezidentských volbách. Pokud jde o ně, tak by měly být v květnu. Demonstranti ale chtějí volby co nejdříve. Parlamentní volby v prosinci jsou na ně až moc pozdě. Jedním z požadavků je také dosažení spravedlnosti za desítky mrtvých a zraněných při protestech. Problémem je, že oni moc nevěří soudům, takže je otázka, jakou chtějí spravedlnost. V takzvaném hnutí Majdanu jsou každopádně rozhodnuti pokračovat,“ uvedl Rouček a ukázal na další zásadní problém Ukrajiny, a to, že tam panuje nedůvěra v justici.

V sobotu tam bylo na Majdanu přes sto tisíc lidí

To, že se demonstranti nehodlají smířit s prvními úspěchy, dokazuje i stále masová účast lidí na náměstí v centru Kyjeva. „V sobotu tam bylo přes sto tisíc lidí, bylo to působivé. V neděli byl klid, i když všude jsou samozřejmě barikády. To samé platí, když jdete k parlamentu, kam se nyní přesunulo sídlo moci. Všude je spousta demonstrantů,“ popisuje situaci Libor Rouček s tím, že EU zůstává v kontaktu s Ukrajinou.

„Ukrajina má před sebou obrovské množství problémů. Myslím si, že je v zájmu Ukrajinců udržet jednotu a celistvost země. Druhým problémem je ekonomika. Pokud Ukrajina nedostane víc peněz a Rusové budou tlačit na pilu, třeba co se týče cen plynu, tak země může urychleně zbankrotovat. Jsem ale skeptický, že by EU poskytla Ukrajině finanční pomoc, jež by odvrátila hrozbu bankrotu země a nahradila půjčku Ruska ve výši 15 miliard dolarů,“ říká europoslanec k dalšímu vývoji na Ukrajině.

Libor Rouček v závěru rozhovoru pro Týden.cz zdůraznil potřebu dialogu a kompromisu tak, aby nedošlo k vyřizování účtů. „Třetí věcí je fungování jednotlivých institucí, včetně soudnictví. Je nutné, aby se dosáhlo spravedlnosti, ale aby to nepřešlo do nějaké formy vendety. Bude záležet na tom, zda se mezi jednotlivými tábory podaří dosáhnout kompromisu. Demonstranti už ztratili prvotní cíl, kterým bylo sesadit Janukovyče, takže teprve teď se uvidí, jak budou schopni ve svých protestech a požadavcích pokračovat dál. Ale pokud nebude dialog, shoda, kompromis, tak se obávám, že může dojít k nejhoršímu...“ míní Libor Rouček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …