„Bojovali jsme za Evropu v první světové válce, ve druhé světové válce, za studené války,“ řekl Bannon. Podle něj je nutné, aby se Evropa v obranných otázkách postavila na vlastní nohy, protože USA nemohou nést samy náklady na řešení konfliktů všude na světě. „Měli byste se stydět. Neměli byste být naším protektorátem, chceme, abyste byli naši partneři,“ řekl.
Bannon se vyjádřil i k možné návštěvě Zemana v Bílém domě, o níž český prezident hovořil už krátce po Trumpově zvolení na podzim 2016. Dosud se ale neuskutečnila. Bannon řekl, že Trumpovo prezidentské období trvá teprve rok a půl a prezident USA se zatím setkával s politiky, s nimiž řešil závažné mezinárodní otázky. „Máme před sebou ještě šest a půl roku jeho mandátu, máme spoustu času,“ uvedl k možné Zemanově návštěvě. Trumpovi první funkční období skončí v lednu 2021, může být zvolen na další čtyři roky.
Dnešní debata mezi Bannonem a bývalým zvláštním poradcem Bílého domu za vlády demokratů Lannym Davisem se týkala také hospodářské politiky Spojených států. Bannon obhajoval Trumpovu snahu o ekonomický nacionalismus a prohlásil, že Západ musí hospodářsky konfrontovat Čínu, která používá neférové obchodní praktiky. „Průmyslový Západ se musí postavit Číně, to je zásadní věc i pro Českou republiku,“ nabádal bývalý investiční bankéř. Podle něho jsou USA i další státy kvůli obchodním vztahům jednostranně výhodným pro Peking v podstatě čínskými vazaly.
Bannon také tvrdil, že Trumpova politika se už projevuje v hospodářském oživení v USA a snížení nezaměstnanosti. Davis naopak kritizoval, že Trumpova administrativa neinvestuje dost peněz na vytváření nových pracovních míst pro málo kvalifikované Američany.
Bannon s Davisem se v debatě opakovaně vrátili k posledním prezidentským volbám, v nichž republikán Trump porazil demokratku Hillary Clintonovou. Shodli se, že jedním z důvodů Trumpova vítězství bylo, že demokraté ztratili kontakt se svými tradičními voliči, tedy s nízkopříjmovými skupinami, kteří se často obrátili k Trumpovi. Podle Bannona se demokraté nyní stále soustřeďují na problém ruského ovlivňování prezidentských voleb a nevracejí se k tématům, která pracující zajímají, proto neuspějí ani v podzimních volbách do Sněmovny reprezentantů a do Senátu.
Jejich důležitost podle něho převýší běžné kongresové volby a kampaň před nimi bude vyhrocená jako před soubojem Trumpa s Clintonovou. „Pokud si myslíte, že rok 2016 byla divoká jízda, tak jste ještě nic neviděli,“ srovnával očekávaný předvolební souboj s předloňskou kampaní označovanou mnohými za jednu z nejdrsnějších v americké historii.
Vyšetřování údajné ruské spolupráce s Trumpovým volebním týmem, které se v USA vede již rok, podle Bannona přinese závěry negativní spíše než pro prezidenta pro některé bezpečnostní úřady. „Zajímavé bude, co v nejbližších týdnech zjistíme o amerických tajných službách,“ prohlásil s odkazem na nezveřejněné dokumenty údajně dokazující, že rozvědky za vlády Baracka Obamy najímaly informátory pro sledování Trumpovy kampaně.
Bannon v debatě několikrát dostál své kontroverzní pověsti, když o Clintonové mluvil jako o političce ambiciózní jako Lucifer a o německé kancléřce Angele Merkelové jako o jedné z nejhorších a nejarogantnějších političek 21. století.
Bannon patřil k Trumpovým nejbližším spolupracovníkům během prezidentské kampaně a prvních měsíců v úřadě. Po Trumpově volebním vítězství v Bílém domě zastával funkci strategického poradce. Z té byl po mnoha kontroverzích odvolán loni v srpnu v době, kdy Trump čelil silné kritice kvůli reakci na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty.
Letos v březnu Bannon vystoupil jako host na sjezdu francouzské krajně pravicové strany Národní fronta. Do Prahy pozval Bannona i Davise průmyslový holding Czechoslovak Group ve spolupráci s vysokou školou CEVRO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab