Dlouhý si myslí, že Evropa si v nejlepším případě po celé jedenadvacáté století zachová vysokou životní úroveň, ale bude zaostávat v konkurenceschopnosti. „Nebudeme se tu mít špatně, nicméně co se týče dlouhodobé dynamiky a schopnosti konkurovat rozvíjejícím se ekonomikám, tak to jsem spíše pesimistický,“ podotkl Dlouhý.
Přiznal, že ohledně Číny vnímá její rizika, například to, že nejde o standardní parlamentní demokracii. „Ale podnikatelé tam nejsou svazováni tolika podivnými požadavky – od nadměrné regulace skoro všeho až po politickou korektnost,“ vyzdvihl přednosti Čínské lidové republiky. „Nás dnešní hodnoty, které vyznáváme, velmi brzdí, zatímco oni místo toho tvrdě pracují, zdravě si konkurují,“ poznamenal.
Čínská ekonomika bude dynamičtější než ta evropská
Přiznal také, že když vidí smog v čínských městech, je mu jasné, že rychlá a výrazná regulace v této oblasti přijít musí. „Přesto však mám pocit, že Čína a další rozvíjející se země se s tím postupně dokáží vyrovnat a přitom si udržet dynamičtější, dravější ekonomiku, než v 21. století bude ta evropská,“ uvedl Dlouhý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam