Médii prošla zpráva, že pokud náklady na bydlení přesáhnou u občanů 30 procent, doplatí je vláda formou příspěvku na bydlení. Jenže roli mají hrát i tzv. normativní náklady. „Samozřejmě debatu sleduji, ale ztrácím se v neustále se měnících návrzích. A když se ztrácí někdo, kdo to sleduje? Obávám se, že lidé, kteří každý detail nemohou pozorovat a přitom jsou na rozhodnutí vlády závislí, se ztrácí ještě víc,“ komentuje aktuální plány koalice, jak řešit krizi bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší mluvčí vlády a redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček. „Nejdřív si mají ujasnit, co chtějí vůbec sdělit. Jak konkrétně lidem pomohou. Pak teprve rozhodnutí zveřejnit. Způsob, jakým informují? To je jeden z největších komunikačních problémů vlády. Nejde jen o otázku energetických tarifů. Každý den zveřejní informaci, kterou nemají prodiskutovanou mezi ministry a ani není vyhodnocená finančně nebo právně,“ dodal.
Knížecí rady. Všichni se připravují na nejextrémnější variantu
Co se týká cen energií, Ministerstvo průmyslu a obchodu publikovalo na svém webu několik rad pro přežití zimy. Lidé si mají pořídit úspornou sprchovou hlavici, reflexní fólie za radiátory a dávat pozor, aby topení nezakrývaly záclony. Radou přispěla i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která pro zimní měsíce doporučila dva svetry. „Jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Neustále vypouštějí informace, z kterých jsou lidé rozladění. Kolikrát už žijí v beznaději a naštvanost stoupá,“ kroutí hlavou Rouček. „Jistě, vidíme po celé Evropě, že se státy a vlády musejí připravit na nejhorší eventualitu, na to, že bude nedostatek plynu. Všechny vlády připravují krizové plány a scénáře, to je zodpovědný přístup. Jenže je důležité lidem vše vysvětlit a hlavně zdůrazňovat, že jde o nejextrémnější variantu a nezačínat knížecími radami, jak si lidé nemají zakrývat topení a koupit dva svetry. Navíc v době, kdy je venku pětatřicet stupňů,“ dodává.
Informace o úsporách jsou potřebné, problém je podle Roučka ve způsobu interpretace. „Část lidí vystraší, část naštvou místo racionální diskuse,“ varuje bývalý mluvčí vlády. „Je potřeba vládu i pochválit, zásobníky jsou téměř naplněné a pravděpodobnost, že ke krizi dojde, není vysoká. Jen u nás debata vždycky zdegeneruje. Velmi podobná opatření pro případ nejhorší situace chystá i německá vláda. Němci ale realitu jinak prezentují a diskuse je racionální,“ dodává.
Kontroly kvůli topení? Nesmysl
Řadu lidí zaskočila i připravovaná vyhláška z produkce Ministerstva průmyslu a obchodu o tom, jak se mají snižovat teploty v budovách. Nejde jen o pokyn k nastavení teplot. Když bude někdo nespokojený, může podat podnět na Státní energetickou inspekci, která provede kontrolu. „Je to o samotné filozofii vládnutí a pohledu na člověka a společnost. Přece každý rozumný člověk ví, že když je problém s financemi, je nutné šetřit. Takový přístup k lidem je rozumný. Ne společnost stále strašit, stresovat a ještě vyhrožovat kontrolami,“ doporučuje Rouček. A praktická realizace případné kontroly? „Z hlediska uskutečnění kontrol je to nesmysl. Kolik by muselo být kontrolorů?“ ptá se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá