V úvodu zdůraznila, že chce sice Akademii věd ČR vést trochu jinak než její předchůdce Jiří Drahoš. „Ale tím vůbec nechci říci, že se to doteď dělalo špatně,“ podotkla. Rozhodně se chce pokusit více propojit základní a aplikovaný výzkum. To s sebou ovšem nese i větší ekonomickou spolupráci s firmami. „Manažeři si uvědomují, že investice do výzkumu se jim vrátí, ale nevrátí se jim hned, a to je ten problém,“ podotkla.
Vědci by se také měli méně honit za granty, aby měli více času na samotnou vědeckou práci. Obyčejný vědecký pracovník stráví minimálně padesát procent své práce vyplňováním tabulek a čtením doprovodné dokumentace. Na samotnou vědeckou práci zůstane jen polovina celkového času. A mnohdy je to bohužel ještě méně.
Akademie věd ČR dnes hospodaří s rozpočtem asi 5 miliard korun a Zažímalová trvá na tom, že by Akademie měla být co nejsvobodnější. Věda je tím lepší, čím menší je na ní vliv politiky. A už samotné vedení ministerstva pro vědu bude politicky obsdazováno,“ upozornila. Proto by Akademie věď měla stát vedle ministerstva pro vědu.
Zažímalová má také za to, že profesoři mají právo vyjadřovat se k aktuálním otázkám. „Pokud ale bude mluvit za jakoukoli instituci v rámci Akademie věď, tak by se měl vyvarovat jakýchkoli politických prohlášení," uvedla Zažímalová. Pokud budou vědci mluvit sami za sebe, tak mohou říkat, co uznají za vhodné, neboť jsou to také občané této země.
Ohledně EU zmínila, že v ní se vědě daří už díky tomu, že je to otevřený prostor, v němž se vědci mohou zcela volně pohybovat. Jejich svoboda v této oblasti není nijak limitována. „Evropská unie je výborná organizace, kde se dá dělat velmi dobrá věda,“ pochvalovala si vědkyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp