Exkluzivně na PL: Jeden z nejvyšších politiků Číny sdělil stanovisko k Huawei. A pak je tu vzkaz Američanům

28.02.2019 8:51 | Zprávy

Člen Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a vedoucí Kanceláře komise ÚV KS Číny pro zahraniční záležitosti Yang Jiechi 16. února po přednesení proslovu na mnichovské bezpečnostní konferenci zodpověděl na místě položený dotaz na téma Huawei. Ten přinášejí ParlamentníListy.cz v přeložené formě.

Exkluzivně na PL: Jeden z nejvyšších politiků Číny sdělil stanovisko k Huawei. A pak je tu vzkaz Američanům
Foto: Huawei
Popisek: Huawei

Yang Jiechi podle dostupných překladů, které má naše redakce k dispozici, uvedl, že čínská vláda po čínských společnostech vždy požaduje, aby dodržovaly mezinárodní pravidla a zákony a předpisy zemí, ve kterých působí. Firma Huawei, která dlouhodobě aktivně přispívala k rozvoji komunikačních technologií v mnoha zemích včetně evropských, během tohoto procesu přísně dodržovala mezinárodní pravidla a zákonná ustanovení daných zemí. Čína nemá žádný zákon, který by po firmách požadoval vytváření „zadních vrátek“ nebo shromažďování tajných informací cizích států.

Yang Jiechi rovněž doufá, že jednotlivé země projeví trochu důvěry ve své vlastní technologie a zároveň projeví jistý respekt dalším zemím, které jsou ochotny spolupracovat s čínskými firmami. Věří, že evropské národy se svou dlouhou kulturní tradicí mají dostatek zkušeností, aby rozlišily, co skutečně odpovídá jejich zájmům, a nepodléhaly neopodstatněným zvěstem a dojmům. Čína je ochotna postavit se ruku v ruce s evropskými zeměmi výzvám čtvrté průmyslové revoluce a společně plánovat další rozvoj.

Americký viceprezident Mike Pence na mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil, že Huawei a další čínské telekomunikační společnosti představují hrozbu kvůli čínským zákonům, které těmto firmám ukládají povinnost, aby čínským bezpečnostním orgánům umožňovaly přístup ke všem datům, se kterými přišly do kontaktu jejich sítě nebo jejich zařízení. USA dále opakovaně kritizovaly čínský Zákon o zpravodajských službách, podle kterého prý čínské firmy budou spolu s čínskou vládou provádět krádeže tajných informací. K výše uvedeným vyjádřením uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Geng Shuang následující sdělení, které ParlamentníListy.cz přináší v překladu:

Za prvé, vyjádření Spojených států jsou chybným a jednostranným výkladem příslušného čínského zákona. Čínský Zákon o zpravodajských službách jednak stanovuje organizacím a občanům povinnost v souladu se zákonem poskytovat zpravodajské činnosti státu podporu, pomoc a spolupráci, ale zároveň stanovuje státu povinnost postupovat při provádění zpravodajských činností v souladu se zákonem, respektovat a chránit lidská práva a zachovávat legitimní práva a zájmy jednotlivců a organizací. Současně další čínské zákony také obsahují mnoho ustanovení na ochranu legitimních práv a zájmů občanů a organizací včetně datové bezpečnosti, práv na ochranu osobních údajů atd. Tato ustanovení se také vztahují na státní zpravodajskou činnost. Spojené státy americké by měly situaci chápat uceleně a objektivně, a ne vyjímat jednotlivosti z kontextu a předkládat jednostranný chybný výklad.

Za druhé, ochrana bezpečnosti státu formou legislativy a požadavky vůči organizacím a jednotlivcům na spolupráci v rámci zpravodajské činnosti státu jsou běžnou mezinárodní praxí. Obdobné předpisy mají země spolku „Pět očí“ – USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland – a západní země jako Francie nebo Německo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky

V tom s vámi naprosto souhlasím. Můžete mi ale teda vysvětlit, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. PS: Kritizujete Kupku, ale objektivně nemyslíte, že je to jeden z mála ministrů, co rozumí tomu, co dělá ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podezřelé. Světoznámá agentura Reuters dostala 300 mil. dolarů. Od těch, kdo šli po Muskovi

17:55 Podezřelé. Světoznámá agentura Reuters dostala 300 mil. dolarů. Od těch, kdo šli po Muskovi

Bidenova administrativa zaplatila 300 milionů dolarů tiskové agentuře Reuters, aby se zaměřila na po…