Exministr spravedlnosti Pelikán míří do legislativní rady

23.07.2019 21:40 | Zprávy

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) se od září zřejmě stane členem legislativní rady vlády. Do poradního orgánu kabinetu ho navrhlo Ministerstvo spravedlnosti vedené Marií Benešovou (za ANO), informoval dnes Deník N. Nominaci ještě musí schválit vláda.

Exministr spravedlnosti Pelikán míří do legislativní rady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oholený ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán

„Nabídku jsem dostal z Ministerstva spravedlnosti. Je to nabídka, které si vážím. Ten orgán mám v úctě a legislativa mě baví,“ řekl listu Pelikán, který nyní působí jako advokát. „Je to bývalý ministr, legislativně nadaný, bude se tomu věnovat. Spousta lidí tam byla, která se tomu nevěnovala, neměli čas, nechodili. Potřebuju někoho, kdo tam bude intenzivně pracovat,“ uvedla Benešová. Radu chce doplnit také někým mladším. Pelikán by se podle ní měl v radě věnovat obchodním záležitostem.

Pelikán odmítl, že by šlo o takzvanou trafiku. Člen legislativní rady pracuje podle vládního webu za symbolickou odměnu, podle Deníku N si vydělá měsíčně zhruba 5 000 korun. Bývalý ministr zůstane v soukromém sektoru, práci pro legislativní radu bude vykonávat nad rámec své advokátní praxe.

Devětatřicetiletý Pelikán má podle návrhu Ministerstva spravedlnosti nahradit v radě jednapadesátiletého Michala Votřela z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové. Deníku N řekl, že neví o tom, že ho chce úřad po zhruba dvou letech odvolat.

Pelikán byl ministrem spravedlnosti v letech 2015 až 2018. Loni v dubnu oznámil, že z politiky odchází kvůli názorovému rozchodu s hnutím ANO.

V poslední době je to už druhá obměna v legislativní radě vlády. V květnu vláda do rady schválila profesora Univerzity Karlovy Jiřího Jelínka, který letos v lednu napsal posudek pro premiéra Andreje Babiše (ANO). V radě vystřídal Tomáše Nevečeřala, napsal Deník N. Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček před časem navrhl do legislativní rady svého spolustraníka Michala Haška. Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek ale po kritice návrh stáhl.

Legislativní rada je vlivným poradním orgánem vlády. Posuzuje všechny návrhy zákonů, o nichž poté rozhodují ministři. K předlohám vypracuje své připomínky a výhrady a doporučí kabinetu, jak má v legislativním procesu postupovat. Sleduje zejména, zda jsou předkládané návrhy v souladu s ústavními principy, s mezinárodními smlouvami, s normami EU a dalšími zákony. Členy rady jsou právníci, advokáti, pedagogové právnických fakult a další odborníci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…