Zenglein si mimo jiné všímá také tweetů prezidenta Trumpa před setkáním s čínskou hlavou státu. Jsou podle něj spíše nepřátelské. "Vyhrožovat Číně je kontraproduktivní strategií a nepomůže snížit obchodní deficit, ani vytvořit nová pracovní místa," píše s tím, že eskalace jen přibouchne dveře pro příležitosti, kterých by bylo možno dosáhnout vyjednáváním.
"Zdá se, že Trump je příznivcem hry s nulovým součtem – místo podpory vzájemně prospěšných vztahů, jde na hranu, zvyšuje sázky, a tím i pravděpodobnost, že prohrají obě dvě strany," zmínil.
Návrh odvetných cel pak podle jeho slov ukazuje na chabé pochopení americko-čínských vztahů. "Mohly by spustit obchodní válku, která by poškodila nejen Čínu, ale i americké firmy a spotřebitele. Mohly by navíc urychlit čínské státní ambice, které míří na snižování závislosti Číny na zahraničních technologiích," dodal. Zavedení cla na čínské zboží by podle něj silně poškodilo americké spotřebitele i IT firmy a designéry.
Původní text ZDE.
"I kdyby snad cla vedla k návratu nějakého průmyslu do USA, pak můžeme očekávat spíše více automatizace než více modrých límečků. A za sporné benefity takovéto politiky by Američané zaplatili víc za své mobily a počítače," dodává s tím, že taková politika by poškodila i americké firmy, které jsou součástí globálních řetězců.
"Sankce proti čínskému exportu by vyvolaly bumerangový efekt. Neboli: USA by se samy střelily do nohy a poškodily své technologické firmy," uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef