„Za prvé, argumentem přece není, že ji má podepsanou 24 zemí a že my jsme jedni z posledních. Tak jako není argumentem proti smlouvě, že smlouvou automaticky souhlasíme s umístěním americké základny. Prostě jde o to, k čemu má tato smlouva sloužit. Jako sociální demokrat jsem aktivně vystupoval proti americkému radaru v Brdech, protože ten nebyl řazen do protiraketového systému NATO. Také jsem pro posílení obranné spolupráce mezi členskými zeměmi EU, zejména s těmi, které jsou zároveň členy aliance. Je to logické a také v souladu se zahraniční politikou USA. Ta přece jasně definuje zodpovědnost evropských států za svoji bezpečnost,“ poznamenal Seďa.
„Obranná smlouva je toliko smluvní vztah a prozatím nikterak nezvyšuje naši bezpečnost. Já osobně bych podpořil spolupráci v obranném průmyslu, ve vědě a vývoji a při sdílení technologického vývoje s USA. Prostě Evropa ztrácí svůj vliv ve světě, jak politický, tak ekonomický. Kdo to nevidí, je slepý. Cestou z tohoto marasmu je i pro naši zemi vzájemně výhodná spolupráce. Ale nikoliv vazalství, které provádí vláda,“ dodal Seďa.
Poslanecká sněmovna schválila česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci ve středu. Proti byli prakticky jen poslanci hnutí SPD Tomia Okamury. Prezident Pavel nyní může smlouvu podepsat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef