Obecně Pondělíček vnímá setkání jako významné. Vzhledem k tomu, kolik témat během hodiny probírali, soudí, že ani v jednom se nemohli však dostat pořádně do hloubky. Detailní věci se dořeší v rámci diplomatických jednání či jednání mezi ministerstvy zahraničí.
Rýpnul si do Babišova vyjádření, že s Trumpem navázal osobní vztah. „Nevím, do jaké míry to je pravda,“ zapochyboval amerikanista a poznamenal, že prezident Trump se stýká s mnoha státníky. „Je spíše otázka, jestli si za měsíc vzpomene, kdo přesně je premiér Babiš,“ řekl s tím, že asi ví, kde se nachází Česká republika, jelikož odtamtud pochází jeho bývalá manželka.
Dodává, že společná chemie a lidská rovina v jednání hrají určitou roli. „Ale neradno to přeceňovat. Vždy záleží, do jaké míry je osobní vztah hluboký. A do jaké míry si skutečně bude Trump za půl roku, za rok na našeho premiéra vzpomínat,“ zopakoval.
Na otázku, zda přece jen při jednání necítil lepší zacházení v rámci způsobu chování a přijetí českého premiéra, odvětil, že nic zvláštního. „To odpovídá tomu, že premiér je v našem systému hlavou exekutivy. A odpovídá to i tomu, že v současné době prezident Trump bude raději jednat s premiérem než s prezidentem, což může mít za důvod obvinění z prezidentovy vstřícnosti k Rusku,“ říká.
Hodně se hovořilo tako o premiérově návštěvě v ústředí CIA, kde jednal se šéfkou CIA Ginou Haspelovou. Zde Pondělíček odhaduje, že to muselo být nějaké specifické téma, jelikož to nebývá zcela běžné. „Nejspíše to byla kyberbezpečnost, kterou potom oba politici zmiňovali. Přítomen měl být i šéf BIS Koudelka, takže tam určitě zazněla specifická témata jako Huawei a otázky budování sítí 5G,“ míní.
Andrej Babiš prý při jednání apeloval na to, aby Spojené státy nezaváděly cla na auta z Evropy. Nedostalo se mu však žádného ujištění, že by cla zavedena nebyla, což je podle Pondělíčka logické. „V tomto Trump nebude brát názor našeho premiéra. Trumpovým dlouhodobým cílem je vyrovnat obchodní bilance,“ podotkl.
Hovořilo se však také o jaderné ekonomice a vývozu zkapalněného plynu. „Co se týče plynu, je pro Ameriku důležitější vývoz do Evropy jako celku, proto nesouhlasí s výstavbou plynovodu Nord Stream 2,“ řekl a dodal, že těžko říct, zda je v pozadí třeba obchod něco za něco, tedy plyn za cla.
Snad za nejdůležitější výsledek z hlediska evropské bezpečnosti Pondělíček považuje prohlášení, které podepsaly obě strany, v němž se česká a americká strana postavily za celistvost Ukrajiny a společně označili NATO za garanta bezpečnosti. Zároveň se přihlásily k plnění závazku na obranu a přihlásily se k protiruským sankcím.
Je dobře, že Trump, který se ne vždy o NATO vyjadřoval kladně, formálně ztvrdil americký závazek. A je dobře, že se Česká republika zavázala přispívat k bezpečnosti více,“ řekl s tím, že je třeba, abychom své závazky také dodrželi.
Pokud by nebyl nějaký velký důvod v podobě uspořádání summitu s ruským prezidentem na neutrální půdě například k omezení ozbrojení, nemyslí si Pondělíček, že bychom se v Česku návštěvy amerického prezidenta dočkali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab