Stávku za ochranu klimatu uspořádali ne poprvé středoškolští studenti v Liberci v pátek dopoledne. Inspiraci k těmto stávkám za klima jim dala šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová a konají se po celém světě. Třetí květnový den byl na severu Čech studený a mírně poprchávalo, takže se před Domem kultury sešlo jen několik desítek převážně studentů středních škol. Jedna z nich, označená jako organizátorka, promluvila jako první. Připomněla, že nedávno se ochrana klimatu řešila i v české Sněmovně. „Polovina poslanců opustila místnost a zbytek věnoval projevu ministra životního prostředí minimální zájem,“ konstatovala. Těsně po první stávce podle jejích slov odmítl ministr Brabec jejich základní požadavek: snížit emise skleníkových plynů na nulu před rokem 2050. „Slíbil však, že ČR začne snižovat emise skleníkových plynů a ustanoví takzvanou uhelnou komisi, jejímž cílem má být plán odchodu od těžby a spalování uhlí,“ prozradila.
Chceme se vyhnout nedostatku vody, přírodním katastrofám, zaplavování pevniny a s tím spojené migraci
Skupina ČEZ dle jejích informací však nahlásila nárůst těžby o osm procent. „Což si dost protiřečí a odporuje. Myslím, že to vůbec není v pořádku. Proto pokračujeme ve stávkování. Nechceme, aby kvůli nám vymíraly živočišné druhy a navždy mizely rostliny. Chceme se vyhnout nedostatku vody, přírodním katastrofám, tání ledovců, zaplavování pevniny a s tím vším spojené migraci. Máme dvanáct let na to, abychom změnili způsob, kterým žijeme. Samozřejmě musí začít každý sám u sebe, ale to vůbec nestačí,“ konstatovala mladá řečnice.
Rozhodující jsou podle ní změny, které můžou udělat politici. „Proto požadujeme, aby začali spolupracovat s vědci a začali jednat v zájmu planety, a ne v zájmu svých peněženek,“ řekla a prozradila, že před pár dny vyhlásil britský parlament stav klimatické a enviromentální nouze. „Je to skvělá zpráva. O to jde, aby nás politici brali vážně a radili se s vědci na tom, co se bude dít dál. Stalo se tak týden poté, co šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v Londýně vyzvala britské politiky, aby něco udělali pro boj s klimatickou změnou a pro záchranu planety,“ upozornila. Poté studentka připomněla pařížskou klimatickou dohodu, která se moc nedodržuje. „Česká republika k tomu moc nepřispívá. Chceme, aby v tomto nastala změna a na tom, na čem se státy domluvily, se dodrželo,“ vysvětlila s tím, že další stávka bude 24. května.
Stávka za klima v Liberci. Foto: Oldřich Szaban
Další student pak přečetl výzvu vládě České republiky, médiím a veřejnosti o klimatické krizi s názvem Neztrácejme čas! „Osmého října 2018 zveřejnila vědecká obec alarmující stanovisko. Varování mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu žádá transformaci společnosti a odklon od fosilních paliv, abychom globální oteplení udrželi na hranici 1,5 stupně Celsia. Jinak nezabráníme nejhorším následkům.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban