FOTO Čmoud u Petříčka: Turecký útok na Kurdy se přenesl do Prahy. Bylo veselo

17.10.2019 10:25 | Zprávy

REPORTÁŽ Útok Turecka na kurdská území na severu Sýrie vyvolal demonstrace po celém světě. A ačkoliv Praha není Mekkou kurdské menšiny, i zde se ve středu v podvečer konala jedna akce upozorňující na tragický osud národa rozděleného mezi Turecko, Sýrii, Irák a Írán. Akci však nakonec ovládli radikální odpůrci kapitalismu, což jí dalo trochu jiný náboj.

FOTO Čmoud u Petříčka: Turecký útok na Kurdy se přenesl do Prahy. Bylo veselo
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace za solidaritu s Kurdy v Praze

Průvod vyšel v osmnáct hodin z Klárova a směřoval pražskými ulicemi kolem Hradu až k Ministerstvu zahraničních věcí. Hned na jeho úvod na Klárově promluvilo několik řečníků.

Demonstranti dorazili bohatě vybaveni transparenty a vlajkami. Mezi nimi dominovala kurdská červeno-bílo-zelená vlajka se sluncem uprostřed, která je oficiálním symbolem irácké části Kurdistánu, který má od vlády v Bagdádu autonomii.

Transparenty vyzývaly k ukončení tureckého terorismu a připomínaly zejména tragický osud kurdské oblasti Rojava, která se stala symbolem turecké ofenzivy.

Vedle zastánců Kurdů ale na akci dorazili i zástupci Socialistické solidarity, kteří za hlavní terč měli Donalda Trumpa a NATO celkově. Tím demonstrace získala spíše antikapitalistický nádech.

Tomu nasvědčovala i sestava pořadatelských organizací. Akci nazvanou „Solidaritu s Rojavou“ totiž svolávaly kromě Socialistické solidarity i organizace jako Anarchistická federace, Alt-Pride nebo Mladí Zelení.

Mezi požadavky demonstrantů patřilo okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií, uvalení ekonomických sankcí na Turecko a absolutní embargo na vývoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

Řečníci na Klárově hovořili o zklamání z přístupu českých politiků. Nejvýraznějším řečníkem na Klárově byl Martin Rozumek, ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům, který se pustil hlavně do premiéra Babiše. „Babiš nejprve posvětil vznik takzvané bezpečnostní zóny, aniž si uvědomil, že to nepůjde nenásilnou cestou,“ kritizoval.

Premiér Andrej Babiš pár dní před invazí na státní návštěvě Turecka podpořil plán na vytvoření pásu na severu Sýrie, kam by se mohli vracet lidé uprchlí před válkou. Když byl poslanci kritizován, že tím de facto podpořil Erdoganovu invazi do severní Sýrie, rozčiloval se: „Já jsem ocenil ten plán stavět byty a infrastrukturu. V životě by mě nenapadlo, že se stane, co se stalo. V životě nikdy.“

Pískot se ozval i po zmínění ministra Karla Havlíčka, který podle demonstrantů ještě tři dny po začátku invaze bránil zákazu dodávek zbraní do Turecka s odkazem na hospodářské zájmy.

Pak se přibližně čtyři stovky demonstrantů vydaly Malou stranou nahoru k Hradu. Doprovázeni byli nadstandardním počtem policistů, což bylo způsobeno jednak očekávaným počtem více než tisícovky demonstrantů, a možná také tím, že mezi pořadateli akce byla řada radikálně levicových uskupení.

Ulicemi staré Prahy se z úst demonstrantů nesla hesla jako české „Ať žije Kurdistán“ nebo „Hanba Trumpovi“, mezinárodní „Erdogan terrorist“, ale také „Ať žije mezinárodní solidarita“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál. A Foltýn sdílí šibenici

8:10 Trump vyhrál. A Foltýn sdílí šibenici

Vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn po znovuzvolení Donalda Trumpa sdílí na soci…