Nigel Farage nedávno oznámil světu, že banka Coutts, u které měl účet celé roky, mu ho náhle zrušila. Podle Farage pro jeho politické názory. Šéfka bankovního sektoru Alison Roseová se po pár dnech Farageovi, který do roku 2016 vedl stranu usilující o nezávislost Velké Británie – UKIP, omluvila. O vývoji této kauzy informovala mimo jiné i britská BBC.
Roseová se omluvila za „hluboce nevhodné komentáře“, ale zdůraznila, že tyto komentáře neodrážely názory celé banky.
V dopise určeném Farageovi uvedla, že je „velmi pevně přesvědčena, že svoboda projevu a přístup k bankovnictví jsou pro naši společnost zásadní, a rozhodně není naší politikou ukončovat klienty na základě legálně zastávaných politických a osobních názorů“.
Farage vyzval banku, aby ho nechala nahlédnout do dokumentů, které by osvětlily, co tedy vedlo banku ke zrušení jeho účtu. BBC již dříve s odvoláním na zdroj obeznámený s krokem banky uvedla, že jí bylo sděleno, že Farage nedosáhl finanční hranice nutné pro vedení účtu u banky Coutts.
Čtyřicetistránkový dokument předaný Farageovi, který zveřejnil deník Daily Mail, obsahoval zápis ze schůzky z listopadu loňského roku, na níž se posuzovala jeho vhodnost jako klienta. V těchto dokumentech bylo uvedeno, že Farageovy názory „nejsou v souladu s postoji banky“. Není bez zajímavosti, že klienty banky Coutts jsou také členové královské rodiny.
Ke kauze se vyjádřil také senátor Zdeněk Hraba.
„Británií hýbe kauza zrušeného bankovního účtu jednoho bývalého europoslance. Oficiálním důvodem zrušení konta je, že ‚jeho názory jsou nechutné, zdají se být nepříjemné a stále více se vymykají širší společnosti‘. Dále také, že má prý politik blízko k D. Trumpovi, že může za brexit apod. Schválně nepíšu jméno onoho politika, protože to není podstatné. Podstatný je fakt, že se do ‚progresivní revoluce‘ bohužel zapojují i některé banky a korporace. A v tom je obrovské nebezpečí, kdy je volný trh nakažen bojem za to jediné ‚progresivistické dobro‘, tak najednou padají základní principy naší civilizace jako svoboda slova, vyznání či respekt k odlišným názorům,“ napsal člen horní parlamentní komory.
Připomněl, že Nigela Farage se v této kauze zastal také současný britský premiér Rishi Sunak, který zdůraznil, že „nikomu by nemělo být bráněno ve využívání základních služeb pro vlastní politické názory“. Dodal, že „svoboda slova je základním kamenem naší demokracie“.
Podle senátora z kauzy Nigela Faragea plyne několik věcí, především nutnost zachovat pro klienty jako jednu z možností platby v hotovosti.
„Prvním je nutnost i do budoucna zaručit vydávání hotovosti, protože v čistě bezhotovostním světě se může jednoduše stát, že pro ‚špatný názor‘ skončíte z minuty na minutu bez peněz. A dále také to, že je nutné být na pozoru před progresivními ‚kazateli dobra‘ a neskákat jim na lep, na jejich sladké řeči. Protože dobře to myslí jen ve vztahu k sobě samým, ne ve vztahu k druhým. Tito lidé hlásají toleranci, ale ostatní netolerují. Stejně jako hlásají diverzitu, ale přitom ve skutečnosti chtějí všechny unifikovat, srovnat do jedné lajny,“ napsal Hraba na Twitteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák