„Stěžovatel argumentuje porušením práva na spravedlivý proces,“ potvrdila pro média mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi. Dodala, že standardní lhůta pro vyřízení takové stížnosti je kolem čtyř měsíců, ale může se lišit podle složitosti případu. „Ústavní stížnost dorazila ve čtvrtek. Průměrná délka řízení trvá 4 měsíce. Samozřejmě závisí to případ od případu,“ řekla pro iDnes.
Feri, jenž do vězení nastoupil loni v květnu, stále tvrdí, že je nevinný. Jeho obhajoba opakovaně zpochybňovala věrohodnost obětí a poukazovala na údajné nedostatky v dokazování. Nejvyšší soud sice uznal drobnou chybu v právní kvalifikaci jednoho z činů, ale rozhodl, že to nemá vliv na výši trestu.
„Nešlo o znásilnění s využitím fyzické síly a ‚proti seznatelné vůli‘, ale při zneužití bezbrannosti. Dívka už totiž nebyla schopná vůlí ovládat své tělo a přestala se bránit Feriho osahávání,“ vysvětlil soud. Klíčové podle něj bylo, že jedna z poškozených byla v době činu nezletilá.
Feri ve svých námitkách poukazoval na údajné mezery a rozpory v dokazování. Tvrdil, že soudy nekriticky přijaly výpovědi poškozených, které jeho obhajoba označila za lživé a nevěrohodné. Nejvyšší soud však práci Obvodního soudu pro Prahu 3 i Městského soudu v Praze označil za kvalitní.
Kauza má další rozměr. Jedna z žen, jejíž případ policie původně odložila, uspěla loni u Ústavního soudu. Ten nařídil nové šetření incidentu z roku 2015, kdy měl Feri při pohlavním styku odstranit kondom bez souhlasu partnerky. Protože dívka tehdy byla nezletilá, případ se nepromlčuje.
Podle pravomocného rozsudku se dva dokonané činy odehrály ve Feriho bytě na Žižkově. Tehdejší teplický radní, student práv a influencer tam v březnu a listopadu 2016 proti vůli dívek prováděl sexuální praktiky. Jedné z obětí bylo v té době 17 let. V roce 2018 se pak Feri pokusil o další znásilnění, když se snažil násilně líbat a osahávat stážistku, kterou si jako poslanec přivedl do Sněmovny.
Čtyři další ženy, které se domáhají spravedlnosti, se obrátily až do Štrasburku. Jejich právní zástupce Pavel Uhl kritizoval přístup české justice: „Ústavní soud se vydal cestou budování mýtu dokonalé oběti, což je sice cesta technicky možná, je to jedna z možných variant výkladu ústavního pořádku, ale osobně se domnívám, že k posilování spravedlnosti tato cesta nevede,“ řekl Uhl novinářům.
Nyní vše závisí na rozhodnutí Ústavního soudu. Pokud Feri neuspěje, zůstane ve vězení. V opačném případě by mohl případ čekat další soudní kolotoč.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera