Fiala a Kupka lžou, vláda nechce zrušit zákaz spalovacích motorů, udeřil Vondráček. A přinesl důkaz

26.02.2025 7:21 | Monitoring

Veřejné slyšení k petici proti zákazu aut se spalovacími motory, kterou podepsalo téměř 60 tisíc občanů, mělo ostrou politickou dohru. Předseda Svobodných Libor Vondráček a další kritici varují, že vládní představitelé neplní své sliby o snaze zrušit unijní zákaz. Poslanci vládní koalice totiž odmítli podpořit výzvu, která by budoucí vládu zavázala k aktivnímu vystoupení proti zákazu v roce 2026.

Fiala a Kupka lžou, vláda nechce zrušit zákaz spalovacích motorů, udeřil Vondráček. A přinesl důkaz
Foto: Archiv L. Vondráčka
Popisek: Libor Vondráček

Dne 18. února 2025 proběhlo veřejné slyšení petičního výboru Poslanecké sněmovny k petici požadující zrušení zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035. Petici iniciovali Svobodní s tím, že regulace podle nich ohrožuje český automobilový průmysl, pracovní místa a svobodu volby občanů. Na jednání výboru se hlasovalo o výzvě, která by budoucí vládu zavázala v roce 2026 odmítnout zákaz spalovacích motorů na evropské úrovni. Přestože ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v minulosti několikrát uvedl, že Česká republika považuje zákaz za zbytečný a bude usilovat o jeho zrušení, hlasování dopadlo jinak. Z deseti přítomných poslanců výboru výzvu podpořili pouze čtyři. Mezi nimi nebyl ani jeden z poslanců vládní pětikoalice. 

Mgr. Libor Vondráček

  • Svobodní
  • předseda Svobodných
  • mimo zastupitelskou funkci

Předseda Svobodných Libor Vondráček tento výsledek označil za důkaz, že vláda neplní své sliby. „Poslanci koalice SPOLU a PirSTAN měli jedinečnou příležitost přiznat chybu, kterou v roce 2022 udělali, když prostřednictvím tehdejší ministryně životního prostředí podpořili v Bruselu zákaz aut se spalovacími motory. To se ale nestalo,“ uvedl Vondráček. Podle něj tak vláda nepodporou výzvy pro budoucí kabinet pošlapala důvěryhodnost slov ministra Kupky. 

Ministr Martin Kupka totiž ještě v únoru 2025 potvrdil mimo jiné pro TV Nova, že chce usilovat o úplné zrušení zákazu prodávat nová auta se spalovacími motory, o kterém by Evropská unie měla jednat příští rok. „Za nás má být součástí tohoto přehodnocení právě zrušení zákazu. Ta regulace je podle nás zbytečná,“ uvedl ministr Kupka.

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 30331 lidí
Tomu však Svobodní nevěří a zároveň upozornili na dřívější výroky ministra Kupky, který se k petici v minulosti vyjadřoval skepticky. V létě 2023 ji označil za „dezinformační“ a její obsah zpochybnil. Podle Vondráčka tak nynější neochota vládních poslanců výzvu podpořit potvrzuje, že vláda nemá skutečný zájem zákaz zrušit. „Občané dali jasně najevo, že chtějí zachovat možnost používat auta na benzín a naftu. Odmítnutí výzvy ze strany koaličních poslanců potvrzuje, že vláda jejich hlas ignoruje,“ podotkl Vondráček. 

Kritiku politiky zákazu spalovacích motorů vyjádřila i ekonomka Markéta Šichtařová, ekonomická expertka Svobodných. Podle ní je snaha o úplně bezuhlíkovou ekonomiku „fyzikálně nemožná“, protože obnovitelné zdroje nelze v současnosti provozovat bez fosilních paliv. „Evropská unie na to dříve či později přijde sama vzhledem k přírodním, fyzikálním a ekonomickým zákonům. Problémem ovšem zůstává, že když na tyto zákony přijdeme příliš pozdě, budou ekonomické škody tak obrovské, že budou do jisté míry nevratné,“ uvedla Šichtařová. Poukázala také na zkušenosti Kalifornie a Nizozemska, kde kombinace elektromobility a obnovitelných zdrojů vedla k výzvám občanům, aby ve špičkách omezovali spotřebu elektřiny. 

O ekonomických důsledcích zákazu spalovacích motorů hovořil i Petr Tulis, manažer významné české firmy z automobilového průmyslu. Kvůli jeho nepřítomnosti přečetl jeho stanovisko předseda Svobodných. Podle Tulise je automobilový průmysl velmi citlivý na stabilní podmínky, přičemž změny regulací ho mohou významně narušit. „Evropské automobilky a s nimi celý dodavatelský řetězec dělají věci, které by je samotné nikdy nenapadly, protože nevyplývají z přirozeného vývoje inovací a představ zákazníků,“ sdělil Tulis. Podle něj o elektromobily není takový zájem, jaký si politici představovali, což může vést k problémům v celém sektoru. 

Svobodní považují výsledek parlamentního slyšení za signál, že vláda nebude aktivně usilovat o zrušení zákazu, a chtějí pokračovat v tlaku na politiky. „V boji za svobodu volby a za záchranu našeho průmyslu budeme dál pokračovat,“ prohlásil Vondráček. Na druhé straně však vláda dosud neoznámila, jak konkrétně plánuje se zákazem spalovacích motorů naložit v následujících letech. Přestože premiér Petr Fiala i ministr Kupka v minulosti hovořili o snaze regulaci zmírnit, realita v parlamentu zatím jejich slova nepotvrzuje. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

,,Není moudré dávat stranou možnost členství Ukrajiny v NATO" - tvrdíte Vy.

A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 25 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zděšení nad tím, co Zelenskyj podepíše Trumpovi. „Jeho konec“

8:43 Zděšení nad tím, co Zelenskyj podepíše Trumpovi. „Jeho konec“

Francie, Německo, Jižní Korea, Austrálie, Japonsko. Nejen tyto země na setkání ve Švýcarsku ujišťova…