Fiala a Válek se sami usvědčili, že pro pandemický zákon nepotřebovali stav legislativní nouze, tvrdí Koudelka

11.03.2022 15:09 | Zprávy

Kontroverzní novela pandemického zákona, kterou i přes veto senátorů nakonec prohlasovala většina poslanců a podepsal prezident Miloš Zeman, skončila před Ústavním soudem. Pod návrhem za její zrušení, který vypracoval právní expert Trikolory a přední ústavní právník Zdeněk Koudelka, se podepsalo 57 poslanců z hnutí ANO a SPD.

Fiala a Válek se sami usvědčili, že pro pandemický zákon nepotřebovali stav legislativní nouze, tvrdí Koudelka
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

„Novela pandemického zákona byla schválena ve stavu legislativní nouze, pro který však nebyly splněny podmínky, což je protiústavní. To, že pandemický zákon má omezenou účinnost do 28. 2. 2022 bylo známo celý rok, tedy nešlo o žádnou nečekanou a překvapivou skutečnost, na kterou by se muselo reagovat stavem legislativní nouze. I kdyby tomu tak bylo, mohla vláda předložit jen novelu týkající se účinnosti a ostatní změny, které se týkají práv a povinností všech osob na území ČR projednávat v běžném schvalovacím procesu,“ uvedl Zdeněk Koudelka jeden z hlavních problémů, které vytýká schválenému zákonu. Podle jeho slov navíc v době, kdy byl ve stavu legislativní nouze zákon schvalován, byla a nadále je epidemie Covid-19 na ústupu a zdůvodnění vlády, že je to pojistka, kdyby náhodou na podzim byla nějaká další vlna, dokazuje, že nešlo o aktuální potřebu.

„Další vada je, že předsedající nenechal hlasovat po vrácení zákona ze Senátu do Poslanecké sněmovny o tom, zda stav legislativní nouze trvá. Stav legislativní nouze je mimořádným legislativním procesem, v němž jsou omezena práva jednotlivých poslanců vystupovat a debatovat. Je zřejmé, že tato práva jsou omezována u vládního návrhu fakticky ve vztahu k opozici, tedy se věc dotýká podstaty demokratického parlamentarismu, což je podstatná náležitost demokratického právního státu. Je tak narušen princip parlamentního pluralismu,“ upozornil právní expert Koudelka, podle kterého se navíc vláda sama usvědčuje tím, že novelizovaný zákon od doba nabytí jeho účinnosti nijak nevyužívá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …